Czerwińska: Polska chce być eksporterem praw autorskich, patentów i licencji

Polska chciałaby być eksporterem rozwiązań proinnowacyjnych, praw autorskich, patentów i licencji – powiedziała w poniedziałek minister finansów. Zachętą dla przedsiębiorców ma być obniżona stawka podatku dochodowego. Szacujemy 5 procentową stawkę podała – minister finansów Teresa Czerwińska.

Foto: FORUM/ Krystian Maj

Minister finansów Teresa Czerwińska uczestnicząca w poniedziałek w Sopocie w inauguracji VIII Europejskiego Kongresu Finansowego przypomniała, że trwają prace nad IT boxem (tzw. Innovation Box), czyli nad przygotowaniem preferencji dla przedsiębiorców, którzy czerpią dochody z wykorzystania patentów, licencji, praw autorskich, które są wypracowywane w ramach prowadzonych przez firmę prac badawczo-rozwojowych (B+R).

Szefowa resortu finansów wyjaśniła, że preferencje dla przedsiębiorców miałyby polegać głównie na obniżonej stawce podatkowej. Prowadzimy prace, testujemy nasze możliwości budżetowe () szacujemy 5 procentową stawkę. Nie chcę powiedzieć ostatniego słowa, ale sądzę, że będzie to pięć procent – zaznaczyła.

Jak twierdzi rzecznik prasowy ministerstwa finansów Łukasz Świerzewski, podstawą do wprowadzenia tych preferencji będzie nowelizacja ustaw podatkowych. „Firmy, które opracują i opatentują własne innowacyjne rozwiązania, a potem – wprowadzą je np. do produkcji, będą mogły skorzystać z niższej stawki podatku dochodowego” – powiedział Świerzewski. Zaznaczył jednak, że ulga ma dotyczyć tylko tej części przychodu, która uzyskiwana jest ze sprzedaży innowacyjnych produktów. „Za przychody ze sprzedaży towarów i usług niemających nic wspólnego z innowacjami, firma będzie płacić podatek dochodowy na dotychczasowych zasadach – dodaje rzecznik resortu. Projekt ustawy jest już prawie gotowy i przedstawiony ma być w ciągu kilku tygodni. Ustawa, jak zakłada resort finansów, ma wejść w życie w 2019 roku.

Szefowa resortu finansów powiedziała, że Polska chciałaby być eksporterem rozwiązań proinnowacyjnych, praw autorskich, patentów i licencji. Chcielibyśmy, aby to w Polsce powstawały nowe technologie, patenty i innowacje. Żeby przedsiębiorstwa, które na co dzień wykorzystują efekty prac badawczo-rozwojowych – wypracowywali je w kraju – nie tylko kupowali i aplikowali, ale również prowadzili działalność badawczo-rozwojową – tłumaczyła.

Podkreśliła, że chodzi o to, aby Polska była dawcą innowacyjnych rozwiązań, a nie biorcą. Powiedziała, że np. Holandia i Wielka Brytania tego typu rozwiązania wprowadziły, by stymulować wzrost innowacyjności w swoich krajach.

Tegoroczny VIII Europejski Kongres Finansowy odbywa się pod hasłem: „Na stulecie – o innowacyjną i bezpieczną przyszłość sektora finansowego”. Biorą w nim udział przedstawiciele najwyższych władz instytucji finansowych oraz przedsiębiorstw prywatnych i publicznych oraz eksperci ze świata nauki i przedstawiciele największych firm doradczych z Polski i zagranicy.

EKF organizują: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, NDI SA, Bank PEKAO SA, ECS i Centrum Myśli Strategicznych. Spotkanie potrwa do środy. Polska Agencja Prasowa jest partnerem medialnym wydarzenia.

Autor: Bożena Leszczyńska, Ewa Wesołowska
bls/ ews/ dym/

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*