Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pomoc dla firm, które poniosły porażkę. Rusza wsparcie na nowy start w biznesie

Właściciele firm, których biznes nie wypalił i byli zmuszeni do zamknięcia działalności gospodarczej mogą pozyskać bezzwrotną dotację na nowy start w biznesie. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje program „Nowy start”, w ramach którego przedsiębiorcy mogą pozyskać dofinansowanie na reaktywację swojego biznesu i powrót na rynek.

Fot. Shutterstock/ muchomoros

Inicjatywa „Nowy start” to program realizowany ze środków działania 2.21 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Osoby zainteresowane powrotem do prowadzenia działalności gospodarczej mogą wnioskować do jednego z czterech projektów zakładających pomoc finansową i merytoryczną po nieudanej pierwszej przygodzie z biznesem.

Właściciele mikro, małych i średnich firm, którzy zmuszeni byli przełknąć gorycz biznesowej porażki i chcą ponownie zaistnieć na rynku mogą aplikować do programu „Nowy start”. W jego ramach mają szansę wspólnie z ekspertami spróbują przeanalizować przyczyny porażki, aby uniknąć powielenie tych samych błędów. Pod lupą praktyków zostanie zbadane, co zdecydowało o tym, że pierwsza próba prowadzenia działalności gospodarczej zakończyła się niepowodzeniem.

100 proc. dofinansowania dla firmy

Uczestnicy zakwalifikowani do programu otrzymają 100 proc. dofinansowania. Środki przyznawane są ze środków europejskich i mają na celu łatwiejszy powrót na rynek. Na tzw. „Politykę Nowej Szansy” Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach tego projektu przygotowała pulę 15 mln zł, która trafi do przedsiębiorców zainteresowanych powrotem na rynek po nieudanej pierwszej próbie.


O pomoc w restarcie działalności gospodarczej mogą się ubiegać osoby, które w ciągu ostatnich 2 lat zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej i ponownie ją podjęli w okresie 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu. Projekt jest zaadresowany do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub będących wspólnikami spółki prawa handlowego.

Na co można wydać dotację?

Uczestnik programu, który skorzysta z dofinansowania może je przeznaczyć m.in. na pomoc w poznaniu przyczyn niepowodzenia i rozwój kompetencji w zakresie prowadzenia firmy, aby uniknąć kolejnej porażki w przyszłości. Środki można także wydatkować na dostosowanie swojej działalności do zmieniającego się otoczenia rynkowego oraz działań konkurencji. Pieniądze mogą zostać również przeznaczone na warsztaty i szkolenie załogi oraz uzupełnienie braku pracowników.

Wnioski od przedsiębiorców zainteresowanych uczestnictwem w programie przyjmowane są przez czterech operatorów programu wybranych przez PARP. Oto lista projektów realizowanych przez tych operatorów w ramach inicjatywy „Nowy start”.

 „Nowy start – nowe perspektywy” – celem programu jest wsparcie w uzyskaniu wiedzy i podniesieniu kwalifikacji do prowadzenia firmy dla 400 osób( w tym 140 kobiet), które ponownie uruchomiły własny biznes. Nabór trwa do 30.06.2022 roku. Program obejmuje całą Polskę.

 „Akademia pozytywnej zmiany” – celem programu jest umożliwienie 200 firmom poprawy zdolności adaptacyjnych na rynku. Inicjatywa zakłada szereg szkoleń mających na celu pomoc w powrocie do prowadzenia biznesu. Nabór do projektu kończy się 30.06.2021 roku. Program obejmuje całą Polskę.

„Profesjonalny start” – celem programu jest wsparcie przedsiębiorców rozpoczynających drugą przygodę z biznesem w pozyskaniu umiejętności i kompetencji niezbędnych w prowadzeniu działalności gospodarczej. Nabór do projektu kończy się 31.12.2021 roku. Program obejmuje całą Polskę.

„Ster na cel” – program skierowany do przedsiębiorców, których firmy zlokalizowane są w jednym z województw:  mazowieckie, lubelskie, łódzkie. Jego celem jest praca z uczestnikami nad odpowiedzią na pytanie o przyczyny biznesowej porażki i niepowodzenia na rynku oraz podniesienie wiedzy uczestników na temat prowadzenia działalności gospodarczej. Nabór do projektu kończy się 31.12.2022 roku.

Przeczytaj także:

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Man 8 lip 2020 (22:08)

Super ale dlaczego ja osoba po 30 nie mam kompletnie żadnej możliwości dofinansowania na moją pierwszą działalność. Wszystkie programy zostały wstrzymane na początku roku i nic w tej kwestii nie zostało zmienione mimo przeciwnie informujących artykułów, gdzie podobno można uzyskać około 31 tys zł na swoją pierwszą działalność.

Wszystkie pieniądze pchane są w tarcze antykryzysową i nagle jest brak pieniędzy na inne programy.