Dotacje dla firm, które rozwiązują problemy osób niepełnosprawnych. Ponad 1 mln zł do wzięcia

Spore dofinansowanie na projekt dotyczący wzornictwa może uzyskać firma w nowym konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Inicjatywa skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw szukających finansowego zastrzyku gotówki na zrealizowanie przedsięwzięcia, które pomoże w życiu osobom z ograniczeniami psychofizycznymi. Do pozyskania jest ponad 1 mln zł wsparcia przy niskim wkładzie własnym.

Fot. Shutterstock/ Stockcrafterpro

W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój wystartował nabór wniosków w konkursie „Design dla przedsiębiorców. Dostępność Plus”. Przedsiębiorca, który ma w szufladzie projekt wzorniczy wspierający osoby wymagające specjalnych produktów ułatwiających im funkcjonowanie.

Ponad 1 mln zł dotacji dla firmy

Do 24 listopada mogą składać wnioski właściciele firm pracujących nad innowacjami produktowymi, których efektem będzie nowy lub ulepszony produkt pomagający spełnić specyficzne potrzeby osób z ograniczeniami poznawczymi i fizycznymi. Celem konkursu jest wspieranie inicjatyw i projektów działających na rzecz równego dostępu do produktów i usług tych osób i ułatwienia im codziennego fukncjonowania.  Maksymalna kwota, którą może pozyskać przedsiębiorca na realizację projektu w ramach programu„Design dla przedsiębiorców. Dostępność Plus” to 1 125 000 zł. Minimalna wartość zgłaszanego projektu to 60 tys. zł, a górny limit ustanowiony został na poziomie 1,5 mln zł. Przedsiębiorca ubiegający się o dotację zobowiązany jest do wniesienia wkładu własnego w kwocie 15 proc. wartości projektu. Wysokość przyznawanego dofinansowania uzależniona jest od samego projektu, ale także od rodzaju przedsiębiorstwa oraz lokalizacji realizowanego przedsięwzięcia.

Kto może pozyskać pieniądze i na co wydać?

Udział w programie mogą wziąć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zlokalizowane na terenie Polski, ale z pominięciem województw tzw. Polski Wschodniej. To oznacza, że o środki nie mogą się ubiegać firmy z województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała pulę 70 mln zł, która trafi do firm realizujących projekty służące opracowaniu produktów wspierających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Z tej kwoty dla przedsiębiorstw działających w województwie mazowieckim przeznaczonych zostało 8,5 mln zł.

Na co można wydać otrzymane pieniądze:

  • zakup profesjonalnych usług wzorniczych
  • audyt wzorniczy
  • audyt otoczenia rynkowego
  • opracowanie strategi nowego produktu
  • zakup środków trwałych
  • zakup praw autorskich, patentów licencji
  • zakup usług  doradczych

 

Komentarze

Avatar

Angelina Osiewalska

31 października 2020 Odpowiedz

jestem zainteresowana

Avatar

z.b.

9 listopada 2020 Odpowiedz

Artykuł mówi o terminie składania wniosków do 24 .11, 2020 r na stronie PARP widnieje termin od 24,11,2020 r do 21,112021 r .
czy autor artykułu może to zweryfikować ?

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*