Od dziś nowe postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie PKD kwalifikują się do wsparcia?

Umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowna wypłata świadczenia postojowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – to rozwiązania, które przewiduje dla firm nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Wnioski będzie można składać od 1 lutego.

Fot. Shutterstock

Prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z niemal 50 różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej. O umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowne świadczenie postojowe (do dwóch razy) będą mogli wystąpić między innymi przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, organizatorzy targów, wystaw i kongresów, prowadzący różne formy edukacji, obiekty noclegowe, uzdrowiska, pralnie, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki, fizjoterapeuci i paramedycy. Ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają również taksówkarze (kod PKD 49.32.Z) i prowadzący usługi wspomagające transport (PKD 52.23.Z).

Nieco inny zakres wparcia dotyczy przedsiębiorców, których przeważająca działalność to sprzedaż detaliczna w sklepach i na targowiskach (kody PKD: 47.71.Z, 47.72.Z, 47.81.Z, 47.82.Z, 47.89.Z). Przysługuje im zwolnienie ze składek za styczeń i jednokrotna wypłata ponownego świadczenia postojowego. Część firm, w oczekiwaniu na pomoc, opłaciła składki za grudzień. Po ich umorzeniu będą mogły wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaconej kwoty albo pozostawić w ZUS do rozliczenia należności za dalsze miesiące.

Jakie warunki należy spełnić?

Umorzenie składek i postojowe obejmuje płatników, którzy 30 listopada 2020 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną kodami PDK wymienionymi w rozporządzeniu. Zgodnie z przepisami decyduje więc wpis w rejestrze REGON na ten dzień.

Wsparcie otrzymają przedsiębiorcy, których przychód z tej działalności spadł o co najmniej 40 proc. Należy porównać sytuację w jednym z dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku do ZUS z poprzednim miesiącem lub analogicznym miesiącem poprzedniego roku. Np. jeśli klient składa wniosek w lutym 2021 r. Zatem jako jeden z dwóch miesięcy poprzedzających może wskazać styczeń 2021 r. lub grudzień 2020 r. Jeśli wskaże styczeń 2021 r., to może porównać spadek przychodu o 40 proc. do grudnia 2020 r. lub stycznia 2020 r. Jeśli wskaże grudzień 2020 r., to może porównać spadek przychodu o 40 proc. do listopada 2020 r. lub grudnia 2019 r.

Składając wniosek o postojowe, przedsiębiorca nie może mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, chyba że podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Musiał także otrzymać wcześniej choć jedno świadczenie postojowe na podstawie wniosku RSP-D albo RSP-DB.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

O wsparcie będzie można wystąpić od 1 lutego przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy będą mieć czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń do 31 marca. Jeśli przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc składać deklaracje rozliczeniowe, to najpóźniej do końca lutego musi także przesłać do ZUS deklaracje za grudzień i styczeń.

O świadczenie postojowe można wystąpić nawet do trzech miesięcy po ustaniu stanu epidemii. Warto jednak pamiętać, że data złożenia wniosku ma wpływ na to, które miesiące należy wziąć pod uwagę przy ocenie spadku przychodu. Przeczytaj także:

Sprawdź także,  jakie oferty kredytów firmowych przygotowały banki.

Komentarze

Avatar

Andrzej ek

1 lutego 2021 Odpowiedz

A co k. N. Z PKD 47.65Z i innymi ?

Avatar

Wojciech Zakrzewski

1 lutego 2021 Odpowiedz

Gdzie jest kod.47.19 z. SKLEPIKI w Galeriach handlowych…. Sprzedaż odzieży i zabawek….

Avatar

Aneta

1 lutego 2021 Odpowiedz

Witam, a co z firmami którzy mają działalność od października 2030r?

Avatar

Latosiński

1 lutego 2021 Odpowiedz

A co z kodem 47.79

Avatar

Pamela

1 lutego 2021 Odpowiedz

Co z osobami zatrudnionymi na umowie zlecenie, które pracują w galeriach handlowych, w sklepach z odzieżą, siedzącymi w domu pomimo tego, że mogły i chciały pracować?

Avatar

Maciek

1 lutego 2021 Odpowiedz

A 47.53 Z

Avatar

Janusz

1 lutego 2021 Odpowiedz

A o z kodem 81.30z

Avatar

Kornick79

2 lutego 2021 Odpowiedz

Co z kodem 71.12 ? Czy politycy znowu kupują wyborców dając tarcze, a co z innymi działalnościami gospod.

Avatar

Kamila

2 lutego 2021 Odpowiedz

Nie mówiąc o kodach 88.10 z

Avatar

Lidia Czarnecka

2 lutego 2021 Odpowiedz

Co z kodem 46.42Z. Od czterech miesięcy nie mam żadnych dochodów. A leasingi ,zus , lokal trzeba płacić. Nie mam już z czego żyć, kłamią że pomagają jakoś jak zamknęli firmy nie pytali się o pkd a teraz wielką ruletka. Przyznają po pkd przewodnim to jest nonsens.

Avatar

wal2000

4 lutego 2021 Odpowiedz

Pomoc otrzymają firmy mające zerowe znaczenie dla gospodarki np. kluby fitness itp. Firmy zajmujące sie zaopatrzeniem rynku zostały praktycznie pominięte…

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*