Emilewicz: Chcemy dofinansować nawet 400 start-upów

Chcemy dofinansować nawet 400 start-upów. Tylko realnie wspierając innowacyjne rozwiązania możemy liczyć na pobudzenie naszej gospodarki – powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Budżet programu to 120 mln zł. Start-upy mają otrzymać do 250 tys. zł.

Foto: FORUM

„Po pilotażu, który okazał się sukcesem, idziemy odważnie dalej we wspieraniu polskich innowacyjnych firm. Tym razem nasze działania będą jeszcze mocniejsze. Chcemy dofinansować i wesprzeć nawet 400 start-upów. Tylko realnie wspierając innowacyjne rozwiązania możemy liczyć na pobudzenie naszej gospodarki” – powiedziała podczas kongresu Imapct’18 szefowa MPiT. Dodała, że rolą państwa jest przede wszystkim zapewnić każdemu możliwość startu w biznesie i dopomóc w rozwoju oraz ekspansji na zagraniczne rynki, aby docelowo stał się światowym liderem w swojej branży.

O ogłoszeniu konkursu na akceleratory, które rozwiną produkty 400 start-upów we współpracy ze średnimi i dużymi firmami poinformowała w trakcie krakowskiego wydarzenia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. „Program akceleracyjny ScaleUp kontynuuje pilotaż w ramach Start In Poland” – napisano w środowym komunikacie.

Budżet programu wynosi, jak poinformowano, 120 mln zł. Każdy z akceleratorów ma dysponować 1015 mln zł. „Start-upy mogą otrzymać do 250 tys. zł. Programy akceleracyjne będą działały nawet do połowy 2021 r.” – czytamy.

Dodano, że akceleratory wybrane w konkursie udzielą start-upom grantów (do 200 tys. zł), zapewnią też m.in. ekspertów technologicznych (na te usługi akcelerator będzie miał do 50 tys. zł dla poszczególnych start-upów) oraz zagwarantują dostęp do infrastruktury i know-how przedsiębiorstw z sektora MŚP, „które będą odbiorcami akcelerowanych technologii”.

Jak podkreśliła Emilewicz, działania rządu zapoczątkowały i rozwinęły współpracę korporacji ze start-upami w kończącym się właśnie programie pilotażowym ScaleUp. „W programie wzięło udział 66 dużych firm i blisko 300 start-upów. Niewątpliwym efektem programu są dotychczasowe wdrożenia, których liczba przekracza 150, a kolejnych 50 jest w tej chwili negocjowanych” – powiedziała.

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii zaznaczyła, że start-upy wnoszą pomysły i rozwiązania, a duże firmy potrafią je skalować, zaś pośrednikiem i dostarczycielem wiedzy na kolejnych etapach współpracy jest akcelerator, który dba o wspólny efekt biznesowy. „W nowej odsłonie programu chcemy, żeby akcelerator pracował z trzema odbiorcami technologii, wśród których mogą być też średnie firmy” – wyjaśniła.

Jak oceniła cytowana w komunikacie prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Patrycja Klarecka pilotaż pokazał, że spółki są otwarte na innowacje niezwiązane z ich zasadniczą działalnością. „Często po zapoznaniu się z pomysłami start-upów, rozszerzały listę wyzwań i obszarów zainteresowania, dostrzegając że takie podejście rozwija ich ofertę produktową i też jest opłacalne” zaznaczyła.

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii opracowywano listę obszarów, z których miałyby pochodzić nowe rozwiązania. Minimum 25 proc. start-upów uczestniczących w każdym programie akceleracyjnym będzie musiało pochodzić z 10 obszarów wybranych jako najbardziej perspektywiczne – podano. „W ten sposób wskazujemy, rozwój których obszarów uważamy za szczególnie ważny i pożądany dla gospodarki, pozwalając jednak akceleratorom na zachowanie elastyczności w doborze start-upów” wyjaśniła Emilewicz.

Nowy ScaleUp zakłada udział w programach akceleracyjnych młodych firm technologicznych wpisujących się w obszary specjalizacji takie jak: fintech, biotechnologia farmaceutyczna, biogospodarka, cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasto, internet przemysłowy, mikroelektronika, inteligentne tworzywa, sztuczna inteligencja, technologie kosmiczne – podkreślono.

Podstawowym celem akceleratorów, jak wyjaśniła PARP, jest doprowadzenie start-upów do pilotażowych wdrożeń, czyli przetestowania każdego rozwiązania lub jego kluczowych funkcji w środowisku zbliżonym do rzeczywistości gospodarczej dużych spółek. „Pozytywny wynik takich testów powinien skutkować zawarciem umów o kontynuacji współpracy nad opracowanym rozwiązaniem po zakończeniu akceleracji” – zaznaczono.(PAP)

autor: Magdalena Jarco
maja/ dym/

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*