Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Faktoring na start-up

Polskie startupy mają się doskonale, a ich liczba co roku wzrasta. Ich założyciele swoje doświadczenia zdobywali najczęściej w korporacjach, własnych firmach lub innych startupach. Aż 76% startupów działa w modelu B2B, sprzedając swoje unikalne technologie i usługi innym firmom, przy czym ich działalność koncentruje się głównie w obszarach oprogramowania do analityki Big Data, narzędzi badawczych, Internetu rzeczy, narzędzi deweloperskich, narzędzi do marketingu oraz nauk przyrodniczych.

Z jakimi problemami borykają się startupy najczęściej? Jak się okazuje dla ponad 64% z nich największy problem stanowią źródła finansowania. Startupy potrzebują pieniędzy na działalność i rozwój zarówno na początku jak i w kolejnych etapach, a te nadchodzą bardzo szybko. To właśnie potencjał bardzo szybkiego wzrostu wynikający z przewagi technologicznej bądź niszy produktowej, odróżnia startupy od innych, nowopowstałych firm. To firmy założone z myślą o osiągnięciu wielkiej skali w bardzo krótkim czasie a ich tempo wzrostu sprawia, że to brak środków finansowych, a nie kadra bądź kontakty biznesowe są największym problemem przed jakim stają właściciele startupów.

Dla niemal 70% firm tego rodzaju głównym modelem finansowania w 2017 roku było finansowanie z własnych oszczędności i reinwestowanie przychodów. I choć zewnętrzne źródła finansowania, takie jak akceleratory, aniołowie biznesu czy fundusze venture capital zdecydowanie zyskują na popularności dzięki ‘modzie’ na inwestowanie w startupy przez elity biznesu, to jednak większość firm nadal musi opierać się na własnych środkach.
Poza deficytem kapitału inwestycyjnego, startupy borykają się również z problemem braku stażu na rynku, a co za tym idzie historii działalności, co skutecznie uniemożliwia im współpracę z bankami w zakresie otrzymania kredytów i bankowych pożyczek.

To właśnie w tym momencie rozwiązaniem może okazać się faktoring z jego ekspresowym procesowaniem, szybką decyzją, skróceniem relacji na linii instytucja – klient i możliwością uzyskania finansowania ad hoc, dokładnie wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Faktoring nie opiera się na posiadanym kapitale spółki czy jej twardych zabezpieczeniach. Jest źródłem finansowania na podstawie faktur wystawionych za sprzedaż towaru lub realizację usługi i udostępnia przedsiębiorcom do dyspozycji ich własne środki – już zarobione przez nich pieniądze, które pozyskuje następnie z faktur, które wystawili swoim Klientom. .

„Pomagamy zarówno firmom z krótkim stażem, jak i tym, które są dopiero na samym początku swojej drogi i nie mogą liczyć na uzyskanie pożyczek i kredytów oferowanych przez banki, które najczęściej wymagają od nich co najmniej 12 miesięcznej działalności, jako warunku podpisania umowy.” – opowiada Alicja Jędrzejewska, Manager Działu Produktów Idea Money S.A. „Dzięki naszym rozwiązaniom, dopasowanym do profilu firmy i jej potrzeb, właściciele startupów będący na początkowym etapie prowadzenia swojej działalności, nie muszą martwić się o środki na bieżące działania i zapewnienie płynności finansowej, ale mogą zająć się rozwojem swoich produktów i pozyskiwaniem nowych zleceń. Cieszymy się, kiedy nasi Klienci rozwijają się i zostają z nami w kolejnych etapach swojej działalności, już jako średnie i duże firmy. Nasze usługi rosną razem z nimi, dlatego szczerze zachęcamy do zapoznania się z tematem i skorzystania z usług Idea Money!”

Jak się okazuje ok. 70% polskich startupów to spółki z o.o. natomiast ok. 15% to Jednoosobowe Działalności Gospodarcze. Również dla nich w ofercie Idea Money znalazły się dedykowane produkty z ofertą dopasowaną do ich wymagań i ograniczeń. „Właścicielom jednoosobowych działalności gospodarczych oferujemy faktoring online z jasną, dzienną prowizją i wypłatą w wysokości 100% wartości faktury. Bez zbędnych dokumentów i formalności i tak jak startupy lubią najbardziej – czyli szybko!” – dodaje Alicja Jędrzejewska.

Warto również zauważyć, że aż 47% polskich startupów to startupy eksportujące, które więcej niż połowę swojego przychodu zdobywają współpracując z zagranicznymi kontrahentami głównie z Europy i Stanów Zjednoczonych. Jak udowadniają to liczby, eksporterzy znacznie lepiej radzą sobie pod względem finansowym od firm działających jedynie lokalnie, więc można spodziewać się, że eksportowanie towarów i usług przez startupy stanie się w przyszłości silnym trendem. Faktoring w Idea Money obejmuje również obsługę walut, co może okazać się dużym ułatwieniem w takim modelu współpracy zagranicznej.

Na co jeszcze powinni zwrócić uwagę założyciele startupów, którzy doceniają korzyści płynące z zapewnienia swojej firmie płynności finansowej od samego początku jej istnienia? Faktoring pomaga również w tworzeniu pozytywnego wizerunku marki i budowaniu trwałych relacji biznesowych. Jeśli masz pieniądze na bieżące finansowanie działalności swojej firmy, swoje należności regulujesz na czas, nie spóźniasz się z wypłatami dla pracowników i nie masz problemów z terminową realizacją zleceń, Twoi Klienci postrzegają Cię jako rzetelnego partnera w biznesie, a wysoka kultura pracy i współpracy jest dla nowoczesnych firm niemal tak ważna, jak ich szybki i dynamiczny wzrost!

Masz ochotę dowiedzieć się więcej i szybko zamieniać faktury na pieniądze? Wypróbuj ONLINE lub zadzwoń – 22 276 26 18. Chętnie pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie!

Materiał Partnera

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
marek 12 cze 2018 (17:11)

Mogę polecić współpracę z idea. sam faktoring jest mega pomocny.