Firma sprawdzi w internecie czy jest zwolniona z ZUS. Nowa funkcja na platformie PUE ZUS

Koniec z wiszeniem na telefonie i sprawdzaniem skrzynki pocztowej w oczekiwaniu na decyzję ws. zwolnienia z opłacania składek ZUS. Osoby prowadzące własny biznes mogą teraz sprawdzić stan swojego wniosku za pośrednictwem PUE ZUS.

Fot. Shutterstock/ nikkimeel

Już ponad milin jednoosobowych firm złożyło wniosek o zwolnienie z opłacania składek na ZUS. Taką możliwość daje im tarcza antykryzysowa. O ile dokumenty można składać od marca to na decyzję ZUS trzeba poczekać. Od 30 maja firmy mogą za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych sprawdzić, czy w ich sprawie ZUS podjął już decyzję

Zakłada Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedzi na liczne głosy zniecierpliwionych przedsiębiorców, którzy wyczekiwali na decyzję wprowadził nową funkcję. Informację o statusie złożonego wniosku przedsiębiorca może sprawdzić w zakładce „Tarcza antykryzysowa” na platformie PUE.  Najpierw należy kliknąć zakładkę Płatnik -> Dokumenty i wiadomości -> Tarcza antykryzysowa Również tam dostępne są wszystkie dane wysłane we wniosku a więc:

  • data wpływu,
  • kanał wpływu,
  • typ (symbol wniosku),
  • status wniosku,
  • datę odmowy.

Osoba prowadząca własny biznes może sprawdzić czy złożony wniosek został zaakceptowany, oczekuje na decyzję lub dostał decyzję odmowną. Na platformie widnieje także informacja, w których miesiącach przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania składek. Warto dodać, że powyższe funkcje dostępne są wyłącznie tym firmom, które ubiegały się o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Według danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na dzień 29 maja do ZUS wpłynęło 1 764 123  wniosków dotyczących zwolnienia ze składek do ZUS za marzec – maj 2020 r. Łączna kwota przyznanych zwolnień wynosi do tej pory 1,8 mld zł.

Aktualizacja: Awaria platformy ZUS PUE. Ubezpieczeni zgłaszają problem z logowaniem się do serwisu usług elektronicznych ZUS. Po wejściu na stronę początkowo przedsiębiorcy widzieli komunikat o błędzie. Obecnie wyświetla się informacja, że platforma jest chwilowo niedostępna.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*