Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Firmy jednoosobowe czekają na kolejne zwolnienie ze składek ZUS. Jest na to rozwiązanie

Przedsiębiorcy, którzy oczekują na możliwość uzyskania zwolnienia z opłacania składek na kolejne miesiące roku 2021 mogą do czasu wejścia w życie tych przepisów złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o przesunięcie terminu wykonania przelewu do instytucji. Ma to związek z oczekiwaniem właścicieli biznesów na tzw. tarczę antykryzysową 9.0, która ma zawierać kolejną pomoc.

Fot. Shutterstock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował właścicieli firm jednoosobowych odprowadzających składki wyłącznie za siebie o możliwości odroczenia płatności składek do czasu wejścia w życie przepisów dających możliwość uzyskania zwolnienia z płacenia zobowiązań wobec ZUS.  dla których termin na opłacenie należności do ZUS za marzec upływa 10 kwietnia. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.

Osoby prowadzące jednoosobowe firmy czekają na przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej 9.0, które przewidują m.in. zwolnienie z opłacania składek za kolejne miesiące 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD. Taką pomoc zapowiedział premier Mateusz Morawiecki ogłaszając przedłużenie obostrzeń obowiązujących w związku rozwojem pandemii i rosnącą liczbą zakażeń.

ZUS proponuje odroczenie płatności składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwrócił się z apelem do samozatrudnionych, którzy oczekują na kolejne zwolnienie ze składek ZUS i jednocześnie nie wiedzą czy w związku z zapowiedzią przedłużenia tych rozwiązań mają opłacać składki, aby składali wnioski w ZUS o odroczenie terminu płatności składek. Co istotne zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone – jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki.

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapowiadają, że wnioski będą załatwiane najszybciej, jak to możliwe, a można je składać z domu poprzez indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy antykryzysowej , terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Od początku pandemii w ramach wszystkich tarcz antykryzysowych przedsiębiorcy uzyskali zwolnienie ze składek ZUS na łączną kwotę 14 mld zł. Oprócz tego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił właścicielom firm świadczenia postojowe opiewające na kwotę 5,8 mld zł.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.