Ranking kont firmowych

Firmy jednoosobowe zapłacą składkę zdrowotną od dochodu? Taki pomysł ma rząd

Firmy jednoosobowe zapłacą składkę zdrowotną uzależnioną od dochodu. To jeden z pomysłów, który rząd chce zawrzeć w tzw. „Nowym Ładzie”. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone razem z innymi, jak podniesienie progów podatkowych czy podniesienie kwoty wolnej od podatku. Autorzy proponowanych rozwiązań szacują, że na nowych pomysłach podatkowych skorzysta ok. 17 mln Polaków.

Fot. Shutterstock/ whitelook

„Nowy Ład” to dokument, który wciąż budzi spore emocje i owiany jest tajemnicą. Do niektórych zapisów propozycji rządowych dotarł „Dziennik Gazeta Prawna.”. Według ustaleń gazety rząd myśli nad nowymi zasadami opłacania składek zdrowotnych przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Według doniesień „Dziennika Gazeta Prawna” rząd planuje ograniczenie lub całkowite zniesienie możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku. W tej chwili osoba prowadząca jednoosobową działalność odlicza od PIT całą składkę zdrowotną odprowadzaną co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany proponowane przez rząd mają oznaczać rewolucję w opłacaniu tej składki. Właściciel jednoosobowej firmy będzie mógł odliczyć od podatku mniejszą jej część lub odliczenie to zostanie całkowicie zniesione.

System podatkowy do zmiany

To jednak nie koniec proponowanych zmian. Negatywne skutki tego ruchu mają być rekompensowane m.in. podniesieniem pierwszego progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Kolejnym elementem planowanych zmian ma być podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Nie jest jednak wiadome, których podatników obejmą te zmiany.

W kwestii zmian w systemie podatkowym wypowiedział się także w wywiadzie dla Gazety Polskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Polska ma degresywny system podatkowy, czyli od pewnego niezbyt wysokiego poziomu, im więcej się zarabia, tym mniej się oddaje do wspólnego użytku powiedział prezes PiS. – Twierdzenie, że ma to jakiś prorozwojowy charakter jest łatwe do sfalsyfikowania – poprzez odwołania się do poziomu czysto polskich inwestycji, skłonności do innowacyjności, do ryzyka – dodał Jarosław Kaczyński. – Niestety wszystkie te działania są – gdy patrzymy na czysto polski kapitał – na bardzo niskim poziomie. Zatem taki system premiujący najlepiej zarabiających, nie wypełnia swojej roli, a jest skrajnie niesprawiedliwy. I wobec tego należy to zmienić – dodał w Gazecie Polskiej Jarosław Kaczyński.

Aktualizacja: Podczas wczorajszej prezentacji założeń Polskiego Ładu potwierdziły się informacje dotyczące składki zdrowotnej. Firmy zapłacą tą składkę w wysokości 9 proc. dochodu i jej wysokości nie będą mogły odliczyć od podatku. Ta zmiana zostanie wprowadzona z innymi, do których należą podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tys. zł czy podniesienie  progów podatkowych z 86 tys. zł do 120 tys. zł.

Przeczytaj także:

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Polska

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.