Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fiskus próbuje opodatkować dziedziczenie przedsiębiorstw

Od ponad roku obowiązuje ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Fiskus stara się wykorzystać ustawę do nakładania dodatkowych podatków.

Fot. Shutterstock/ fizkes

Ustawa umożliwiła przedłużenie bytu prawnego przedsiębiorstwa w przypadku śmierci jego właściciela. Przed tymi zmianami, w takim przypadku ulegała zakończeniu jego działalność gospodarcza i wygasały zawarte umowy.

Należy jednak pamiętać, że ustawa wprowadziła wiele rozwiązań, które mają swoje skutki podatkowe. Jednym z takich nieoczekiwanych skutków może być opodatkowanie majątku podlegającego sukcesji.

– Widzimy, że organy podatkowe mają tendencje do nadinterpretacji przepisów w tym zakresie i zbyt dużego, w naszej ocenie, opodatkowania majątków — mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Kotowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. – Orzecznictwo sądów administracyjnych pokazuje, że jak najbardziej są tu argumenty, aby zgodnie z prawem takiego opodatkowania nie było.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.