Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Głos przedsiębiorców wysłuchany. Będzie ważna zmiana

Promowany przez Federację Przedsiębiorców Polskich oraz Rzecznika MSP „Głos przedsiębiorcy” ma już swoje sukcesy. Formularz na stronie www.biznes.gov.pl ma za zadanie umożliwić przedsiębiorcom zgłoszenie barier administracyjnych, przeszkadzających im w prowadzeniu firmy. Jedną z takich przeszkód, zgłoszonych przez właścicieli firm, był obowiązek sprawozdawczy w prawie energetycznym. Dotychczas firmy zajmujące się przewozem paliw musiały składać cztery oddzielne sprawozdania pisemne, o tej samej treści, do czterech różnych organów administracji publicznej. W dodatku wszystkie organy, czyli Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Energii, Urząd Regulacji Energetyki i Agencja Rezerw Materiałowych, wymagały uiszczenia opłaty skarbowej i złożenia odrębnego pełnomocnictwa. Ten proces okazał się nadmiernym obciążeniem dla przedsiębiorców.

Fot. Pexels

– Za sprawą zgłoszenia tego problemu przez formularz na stronie www.biznes.gov.pl podjęto prace legislacyjne, które zostały już zakończone. Zmiana obowiązującego prawa została uchwalona przez Sejm i podpisana na początku sierpnia przez Prezydenta – powiedział serwisowi eNewsroom Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Dotychczasowy system został zastąpiony przekazywaniem tylko jednego sprawozdania. Przedsiębiorcy będą wysyłać je w formie elektronicznej wyłącznie do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który później przekaże niezbędne informacje pozostałym organom administracji publicznej. Obowiązek sprawozdawczy zostanie więc spełniony, ale większa jego część zostanie przeniesiona na organy państwa. Rozwiązanie tego problemu, a także innych zgłaszanych przez formularz spowoduje, że przedsiębiorcy nie będą w sposób nieuzasadniony obciążani nadmiernymi obowiązkami administracyjnymi – zapowiada Kozłowski.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

eNewsroom

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.