Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Historia najsłynniejszych klocków świata

Klocki LEGO. Kto z nas nie bawił się nimi w młodości. Posiadanie choćby jednego opakowania tych niezwykłych zabawek było marzeniem każdego dzieciaka. LEGO podbiły serca milusińskich na całym świecie o czym najdobitniej świadczy fakt, że dziś na jednego mieszkańca ziemi przypada 62 klocki a ich producent stał się światowym gigantem na rynku zabawek. I pomyśleć, że droga do biznesowego sukcesu zaczęła się kilkadziesiąt lat temu od produkcji drewnianych zabawek w przydomowym warsztacie.

Baw się dobrze

Początki firmy to rok 1932. To właśnie wtedy przedsiębiorca Ole Kirk Christiansen założył w Danii firmę produkującą zabawki. Zapewne nawet przez myśl mu wówczas nie przeszło, że jego firma rozrośnie się do rozmiarów porównywalnych z największymi markami świata. Nazwał firmę LEGO, od duńskich słów „LEg GOdt”,  oznaczających  „baw się dobrze”. Przedsiębiorstwo początkowo produkowało jedynie drewniane zabawki i nic nie wskazywało na to by trzon działalności miał się zmienić. Popyt na zabawki LEGO nie był oszołamiający, ale póki co przedsiębiorcy to w zupełności wystarczało. Pod koniec lat trzydziestych spółka LEGO produkowała szeroką gamę drewnianych zabawek – samochodów, zwierząt, jo-jo i innych. Przychody były stabilne, klienci zadowoleni, a Christiansen spokojnie „wiązał koniec z końcem”.

Plastik zamiast drewna

Z biegiem czasu przedsiębiorca zaczął jednak myśleć nad tym jak zwiększyć skalę działalności oraz jaki produkt jest do tego potrzebny. Był to czas kiedy praktycznie nie używano tworzyw sztucznych i Duńczyk postanowił postawić właśnie na nowe materiały. Już w 1947 roku z taśmy produkcyjnej wyszły pierwsze modele plastikowych zabawek a dwa lata później świat ujrzało pierwsze opakowanie, co prawda prymitywnych, ale już plastikowych kloców LEGO. Coraz głośniej mówiło się o prawdziwym przełomie na rynku zabawek a słowa te potwierdzał popyt na nowe produkty duńskiej firmy.

Przełom

Prawdziwy przełom przyszedł jednak w roku 1958 kiedy to Godtfred Kirk Christiansen, syn założyciela LEGO opatentował unikalną na skalę światową technologię łączenia klocków. Odkryciem było umieszczenie w pustym dotąd wnętrzu klocków LEGO specjalnych rurek, które zdecydowanie wzmocniły siłę łączenia klocków ze sobą. Wynalazek ten spowodował, że zbudowane modele stały się stabilne, zaś liczba sposobów łączenia klocków wręcz nieograniczona. Dodatkowo wyprodukowane według patentu klocki wyróżniały się od pozostałych na rynku charakterystycznym kształtem, co jeszcze bardziej wzmacniało ich unikalność.

Rozpoczęła się prawdziwa „Legomania” a o duńskiej firmie zrobiło się głośno. Po śmierci Ole Kirka Christiansena, szefem firmy został jego syn Godfred, który doprowadził m.in. do otworzenia pierwszego Legolandu, czyli parku rozrywki dla dzieci i ich rodziców. Ważną i nieprzyjemną datą dla przedsiębiorstwa jest rok 2008 kiedy to Europejski Sąd Pierwszej Instancji odebrał firmie Lego wyłączność na kształt ich klocków

Tylko w PEWEX-ie

Dziś firma LEGO to światowy gigant o rocznych obrotach sięgających miliardów dolarów. O rozmiarach sukcesu firmy LEGO świadczy fakt, że na jednego mieszkańca ziemi przypada obecnie 62 klocki . Przedsiębiorstwo nie spoczywa jednak na laurach. Asortyment produkowanych zabawek wciąż się powiększa, obejmując produkty przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Cechą charakterystyczną klocków LEGO pozostają rozmaite możliwości ich składania, umożliwiające kreatywną zabawę.

Oprócz zabawek dla dzieci produkowane są także klocki dla dorosłych (tzw. AFOLi – Adult Fans of Lego). Różnią się one od tradycyjnych stopniem skomplikowania, czasem budowy oraz tematyką. W PRL  klocki LEGO były przedmiotem podziwu i pożądania nie tylko dzieci. Można je było kupić wyłącznie w sklepach walutowych (Pewexach) lub za granicą.

Mimo, że od czasu kiedy świat ujrzał pierwsze opakowanie klocków minęło już kilkadziesiąt lat to nadal nie maleje grono ich miłośników.  Klienci kupują LEGO jak świeże bułeczki i ani myślą wymieniać je na inne zabawki. I pomyśleć, że ten biznes zaczął się w przydomowym warsztacie.

Polecamy:

– Jak powstał największy na świecie sklep internetowy

– Bill Gates – najbogatszy człowiek na ziemi

– Jak powstała potęga wyszukiwarki Google

– Na kim wzorował się Wykop.pl

Alicja Rozłucka

MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.