Jak Palikot został milionerem?

Z wykształcenia filozof z zamiłowania przedsiębiorca. Milioner, który od zera doszedł do fortuny. Rozwodnik i niespokojny duch, który nie potrafi żyć bez mediów. Twórca potęgi popularnej Wódki Żołądkowej oraz stały bywalec listy 100 najbogatszych Polaków. Mowa oczywiście o Januszu Palikocie, ekscentrycznym pośle, któremu lepiej niż polityka wychodzi biznes. Jak więc milioner z Biłgoraja  doszedł do swojego majątku wycenianego na około 330 milionów złotych?

Fot. FORUM/ Piotr Waniorek

Pierwszy biznes

Janusz Palikot w przeciwieństwie do wielu polskich milionerów doszedł do swoich pieniędzy praktycznie od zera. Nie miał bogatego ojca, wsparcia polityków, czy układów, które pozwoliłyby mu na zarobienie łatwych pieniędzy. Wszystko co osiągnął zawdzięcza ciężkiej pracy i czemuś czego nie można się nauczyć – niezwykłemu „nosowi do interesów”.

Swoją przygodę z biznesem Janusz Palikot rozpoczął na początku lat 90. Jak mówi tamte czasy tuż po transformacji były najlepszym okresem do robienia biznesu. Wtedy nie było ani armii urzędników ani prawa utrudniającego życie przedsiębiorcom. Istna wolność gospodarcza – wspomina z tęsknotą biznesmen. Dziś startującemu młodemu przedsiębiorcy jest o wiele trudniej. Musi przejść przez takie biurokratyczne sito, które może skutecznie zniechęcić.

Pierwszy raz

Pierwszy milion 44 letni filozof z Biłgoraja zarobił na produkcji drewnianych palet do transportu alkoholi. Nie był to pomysł innowacyjny, ale w czasach rodzącego się kapitalizmu okazał się strzałem w dziesiątkę. Młody biznesmen trafił z ofertą w niszę, która nie była jeszcze zagospodarowana. Wtedy bardziej niż pomysł liczyła się realizacja i to by być na danym rynku pionierem – wspomina przedsiębiorca. Klientów przybywało jak grzybów po deszczu a biznesmen zacierał ręce i liczył rosnące zyski. Firma dynamicznie się rozwijała, ale lubiący zmiany absolwent KUL-u postanowił ją sprzedać. Bez trudu znalazł kupca by niedługo potem wystartować z nowym pomysłem na biznes.

Biznes na procentach

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży pierwszego przedsiębiorstwa Palikot postanowił zainwestować w biznes alkoholowy. Intuicja i „nos do interesów” podpowiadały mu, że także ten pomysł musi wypalić. Zainwestował więc spore środki w winiarnię i destylarnie a w 1990 roku założył firmę Ambra. Nowe dziecko niedoszłego doktora nauk filozoficznych zajmowało się produkcją win musujących. Mimo trudnych początków firma szybko uzyskała pozycję lidera na rynku w swoim segmencie.

Palikot nie spoczywał na laurach i kładł duży nacisk na ciągły rozwój spółki. Bardzo ważnym krokiem na drodze do zdobywania nowych rynków było przejęcie firmy produkującej wino Cin-Cin. Kupione przedsiębiorstwo było wówczas jednym z głównych konkurentów Ambry toteż transakcja ugruntowała silną pozycję kontrolowanej przez Palikota firmy. Biznesmen kierował Ambrą od 1990 do 2001 roku kiedy to sprzedał wszystkie swoje udziały niemieckiej firmie Schloss Wachenheim. Oczywiście już wtedy wiedział co chce robić dalej.

Nadal alkohol

Przedsiębiorca pozostał w biznesie spirytusowym a kolejnym krokiem jaki w nim uczynił była firma Jabłonna S.A., którą założył w 2001 roku. Poprzez utworzoną spółkę przedsiębiorca kontrolował m.in. Polmos Lublin, do którego należała bardzo znana marka Wódka Żołądkowa. Palikot dobrze kierował firmą w czym pomogły mu wcześniejsze doświadczenia, które wyniósł z zarządzania Ambrą. Po kilku latach działalności uznał, że czas na sprzedaż Polmosu. Sprzedał wszystkie posiadane akcje firmy po wcześniejszym wprowadzeniu jej na warszawską giełdę.

Nos zawiódł

Jak prawie każdy przedsiębiorca, który odniósł sukces w biznesie Janusz Palikot miał także trudne chwile. Po sprzedaży Polmosu Lublin postawił na działalność wydawniczą. Mimo, że wielu przyjaciół odradzało mu działalność tego rodzaju został współwłaścicielem wydawnictwa „słowo/ obraz/ terytoria” a także zainwestował w nowy tygodnik „Ozon”. Wejście na rynek prasy okazało się dużym błędem biznesmena. Sądził, że odniesie sukces podobnie jak w poprzednich przedsięwzięciach. Nie znał jednak specyfiki tego biznesu i musiał przełknąć pierwszą gorycz porażki. Tygodnik „Ozon”, do którego kilkukrotnie pompował pieniądze utrzymał się na rynku zaledwie rok. Przedsiębiorca musiał zwinąć biznes wydawniczy. Jak sam mówi taka porażka choć bolesna była bardzo pożytecznym doświadczeniem. Nabrałem pokory i uświadomiłem sobie, że także w biznesie człowiek musi uczyć się przez całe życie – dodaje milioner.

Zabawa w polityka

Najwyraźniej przygoda z biznesem znudziła Janusza Palikota bo postanowił poszukać większych wrażeń w parlamencie. W 2005 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej i z jej list został posłem na Sejm. W wyborach ponownie wystartował w 2007 roku i znów wyborcy go nie zawiedli. Bez problemu uzyskał mandat posła, który umiejętnie wykorzystuje do promocji własnej osoby. Co jakiś czas wybucha mniejszy lub większy skandal, którego głównym bohaterem jest właśnie Janusz Palikot.

W międzyczasie kieruje Komisją „Przyjazne Państwo”, której zadaniem jest likwidowanie prawa utrudniającego życie obywatelom. Póki co milioner z Biłgoraja większymi sukcesami może się jednak pochwalić w biznesie niż w polityce. Biznesmenowi to najwyraźniej nie przeszkadza i nadal dobrze się bawi jako parlamentarzysta. Niewątpliwie z majątkiem szacowanym na 330 milionów złotych może sobie na taką zabawę pozwolić.

Janusz Palikot to postać niezwykle ciekawa. Jego biznesowe losy oraz życiorys mogłyby być tematem na niejedną książkę. Niewątpliwie filozof z Biłgoraja z nieskończonym doktoratem może być przykładem dla młodych przedsiębiorców dopiero rozpoczynających przygodę z biznesem. Udało mu się bowiem od podstaw stworzyć kilka firm, na których zrobił ogromny majątek. Nie miał żadnego wsparcia a jednak mu się udało. Do sukcesu w biznesie nie potrzebne mu też było wykształcenie ekonomiczne. Wystarczyły zapał, determinacja i przedsiębiorczy instynkt by zostać jednym z najbogatszych Polaków.

– Jak założyć sklep internetowy?

– Automaty vendingowe to niezły biznes

– Jak założyć prywatne przedszkole?

– Otwieramy własny pub

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

JJ

14 sierpnia 2008 Odpowiedz

Pali głupa 🙂

Avatar

Lk_hc

15 sierpnia 2008 Odpowiedz

2.164.800zł odsetek miesięcznie na 8% koncie oszczędnościowym 0_0

Avatar

Pingwin

19 sierpnia 2008 Odpowiedz

Nie pisze się „z Biłgoraju” tylko z „Biłgoraja”

Avatar

Paweł

31 sierpnia 2008 Odpowiedz

Lk_hc – jego MAJĄTEK jest wyceniany na 330 mln, to nie oznacza, że ma tyle na koncie, a ma pewnie znacznie, znacznie mniej.

Avatar

polonista

6 września 2008 Odpowiedz

Pingwin, z Biłgorju się pisze ;]

Avatar

ech, jak wyżej

6 września 2008 Odpowiedz

Biłgoraju*

Avatar

Jacek

9 września 2008 Odpowiedz

Na alkoholu w pijackim kraju zawsze sie mozna doroboc.

Avatar

karol

18 września 2008 Odpowiedz

co prawda to prawda 🙂

Avatar

Mario

17 października 2008 Odpowiedz

ja tez umoczylem na wydawnictwie!!!! tylko ona makase a ja nie!!!!!! kurde znowu saksy!!!

Avatar

pal się kocie!

12 listopada 2008 Odpowiedz

praktycznie od zera. Nie miał bogatego ojca, wsparcia polityków, czy układów – haha kierowco i figurancie Sierakowskiej(SLD), Jabłonna S.A., którą założył w 2001 roku, oprzez którą kontrolował Polmos Lublin (warta 80mln sp skarbu państwa gdzie został prezesem i se ją sprzedał)! ot tak? jak jutro założę taką Jabłonną, to czary-mary i mam y.. hutę katowice, albo agorę, tvn? litości! biznesmen? prędzej hohsztap…

Avatar

rodak

23 stycznia 2009 Odpowiedz

w Biłgoraju byli i mądrzy ludzie nie tylko palikoty ,ale z tymi
„filozofami”to tak jest jedni donosili do UB, inni co w herbie mają pistolet i wibrator kompromitują RP

Avatar

podhalanin

23 stycznia 2009 Odpowiedz

Filozof Palikot i filozof Życiński
studiowali pewnie na KUL u tego samego profesora t.j ks.R.Wekslera Waszkinela? no no no zdolny belfer i z importu.

Avatar

podhalanin

23 stycznia 2009 Odpowiedz

Ktoś kto napisał”w pijackim kraju”o mojej Ojczyźnie też pewnie studjował u profesorów z importu,

Avatar

Konserwatysta

10 lutego 2009 Odpowiedz

Ten co napisał ,,studjował” zamiast studiował! Pewnie wcale nie studiował;) a Palikot do nauki nie przykładał się skoro na KUL skoro teraz z liberalistami zadaje się !!

Avatar

Marian

15 lutego 2009 Odpowiedz

Nie dziwota, że Pan Palikot tęskni za początkiem lat dziewięćdziesiątych wtedy państwowe firmy, majatki sprzedawano za bezcen, ale tylko nieliczni mogli je kupić. Ci którzy to zrobili są dzisiaj milionerami

Avatar

alis

9 marca 2009 Odpowiedz

ma glowe do myslenia

Avatar

aklatan

30 marca 2009 Odpowiedz

Ożenił się z bogatą dziewczyną, pieniądze dostał od teścia….Ale i tak mu słoma z butów wystaje

Avatar

star

1 kwietnia 2009 Odpowiedz

Słoma z butów to wystaje większości Warszawiakom.

Avatar

mercedesBenzS

5 kwietnia 2009 Odpowiedz

szacunek

Avatar

imperator

28 kwietnia 2009 Odpowiedz

nie filozof, tylko magister filozofii. jakis nieuk pisal ten artykuł.

Avatar

olo

2 maja 2009 Odpowiedz

Oto inne osiągnięcia Palikota m.in.:
– wykupił ziemię wkoło lubelskiej Cukrowni… Cukrownię zamykają, a cena za grunt rośnie… ludzie tracą miejsca pracy, a Palikot ma nowe tereny pod inwestycję za grosze…
– działka w Kazimierzu, którą sobie kupił (poprzedni właściciel przez 40 lat ubiegał się o pozwolenie na zabudowę, rzecz jasna bez skutku) a Palikot od razu dostał pozwolenie, co skutkowało wzrostem ceny gruntu i tym samym podziałem tejże działki na kilka działeczek i odsprzedaż innym… no cóż już chyba wiecie skąd ten pana ma pieniądze…

Avatar

MUNDI

16 lipca 2009 Odpowiedz

Ciekawy jestem jaką kasę dostał Palikot za bycie ” słupem „w mafi komuszo-hebrajskiej.Tylko idiota nabierze się na gadki o nosie Palikota do interesów.PiSie wróć i rozlicz złodzieji.

Avatar

Klemens

23 sierpnia 2009 Odpowiedz

A ja uwazam, ze Polacy to kmioty… Nikt kto sie w Polsce dorobil fortuny nie moze spac spokojnie. Tutaj sie gnoi ludzi a nie mobilizuje ich do dzialania. Popatrzcie na szefa Optimusa… pasie barany na halach. Jak to widze to mi sie plakac chce. Jestesmy narodem cholernych wichrzycieli, ktorzy pluja sobie nawzajem do miski nie moga bbaaaaa, nie potrafia matoly wspolpracowac! Jestesmy jak dobra rodzina! Zawisc, nienawisc i bron Boze aby komus sie cos udalo.

Pokazcie mi co zrobil nasz Prezydent ? Ile osob w swoim zyciu zatrudnil z wlasnej inicjatywy ? Ile podatku odprowadzil w jakiejkolwiek formie do Panstwa z tytulu wlasnego biznesu ?
Reszta poslow… Wiesza sie na nich psy… dlaczego ? Bo dlaczego by nie ?

Ja podejscie do tego typu spraw mam jedno… Interesow z Polakami nie robie. W Polsce i za granica omijam szerokim lukiem rodakow.

Jak chcecie cos w zyciu miec, to trzymajcie sie ludzi, ktorzy widzac wasz sukces poklepia was w placy i pozycza powodzenia na dalszej drodze. Reszta to kicz i chlam …

Avatar

vip

18 września 2009 Odpowiedz

klemens tak trzymać, 99% racji.

Avatar

optym

29 grudnia 2009 Odpowiedz

nakradl,nakombinowal-zarobil-co za roznica?!róbcie tak zeby i wam jak jemu na chleb nie zabraklo a nie zazdroscicie i dlatego szydzicie biedne psy….

Avatar

Lysy

7 kwietnia 2010 Odpowiedz

Dobra robota Janusz.

Avatar

Wojmen

10 kwietnia 2010 Odpowiedz

Pisze się Z BIŁGORAJA oraz W BIŁGORAJU ale nie o to tu chodzi 🙂

Avatar

Roma 15

16 kwietnia 2010 Odpowiedz

czyli Polmos firma państwowa-(alkohol akcyza) szukała i szukała producenta palet i był tylko Palikot filozof od robienia palet

Avatar

zdrowy rozsądek

16 czerwca 2010 Odpowiedz

tacy ludzie jak palikot to niech siedzą w biznesie najlepiej a nie w polityce bo ten kraj przez nich popadnie w ruinę

Avatar

sedan

25 czerwca 2010 Odpowiedz

takie idioty jak Palikot to tylko szuakac w Polsce. Kazdy inny kraj wystrzelil by go na ksiezyc, ale Polska to demokracja i w demokracji nalezy tolerowac idiotow.

Avatar

xD

6 lipca 2010 Odpowiedz

Idiota nie idiota kase ma.Wszedzie sa tacy ludzie jak on nie tylko w Polsce.Co do polityki fakt przesadza troche…Wogole co to znaczy idiota? ;).Pamietajcie dla kazdego znaczy to co innego.

Avatar

Optymista-oszukany

14 lipca 2010 Odpowiedz

Komentarze których powinniście się wstydzić.Proszę spróbować wozić wózkiem produkty na handel.Produkty te sprzedać a to tylko po to by żyć.To wszystko po to by zapłacić rachunki i prąd.Kto z was próbował zrealizować taki zamiar sam? Miejcie wyobraźnię.Schowajcie zazdrość do szafy.Zadajcie sobie pytanie …Co zrobiłbym na jego miejscu?Czy zachowałbym się podobnie? Czy na pewno wiem o czym Mówi?Czy powinienem krytykować gdy tak naprawdę nie mam o tym temacie nic do powiedzenia bo brak mi wiedzy ogólnej o polityce i jej zagadnieniach.Po prostu obudźcie się.Przestańcie obrażać ludzi bez powodu!Komentarze ma prawo robić każdy jednak z umiarem.

Avatar

antyoszust

16 lipca 2010 Odpowiedz

ten co pisal ten artykul tez dostal za to od niego kase?? bo ja czytałam i slyszalam ze kupił Polmos za pieniadze Polmosu :))) , ze juz na druga rate nie mial kasy, to jest zwykły oszust i kretacz pierwszej wody, od ktorego w dodatku zajezdza czosnkiem! prokuratura probuje mu cos udowodnic :))on dobrze wie ze gdyby rzadził Kaczynski to on pewnie siedziałby juz w pierdlu, dlatego toczył i toczy taka paranoiczna walke z Kaczynskimi

Avatar

Zbyszek

15 sierpnia 2010 Odpowiedz

Krolowie mieli blaznow, mysle ze z korzyscia dla Polski.Ewenementem w Naszej Najnowszej Historii jest PAN Panie Januszu, ktory spelnia ta role.Krytyka politykow jest jak najbardziej wskazana.

Avatar

anty paligłup

2 października 2010 Odpowiedz

PALIGŁUP I PAJAC KTO MU DAL KONCESJE NA SZNAPS TEJ PIJACKIEJ MORDZIE

Avatar

moralista

10 października 2010 Odpowiedz

Polskie knoty gaspodarcze to :PALIKOTY – MŁOTY, a w cieniu markety ,spółki , banki cyganki , urzędniki -MOZOŁY i robotnik goły .
To nam reforma P.Balcerowicza dała
aby lichwa każdego oskubała .

Avatar

RIKOLO

11 stycznia 2011 Odpowiedz

WAM WSZYSTKIM ZAZDROSC W PYSZCZEK ZAGLADA. NIKT Z WAS NIE JEST NA TYLE CWANY BY OSIAGNAC TO CO ON.

Avatar

absolwent

13 lutego 2011 Odpowiedz

Panie Palikot,jestem pewna ze predzej,czy pozniej noga panu sie powinie.Niech pan sie nie szczyci takim czujnym nosem.Modrzejsi byli od pan,az wreszcie ktos powiedzial koniec.Zycze panu tego konca,wtedy dopiero zrozumie pan swoje bledy.

Avatar

sonia

12 marca 2011 Odpowiedz

twoja żąłądkowa jesrt zajebista ‚
pije codziennie.kocham cie.

Avatar

lukaszjaw

4 czerwca 2011 Odpowiedz

nie lubie go

Avatar

123

19 sierpnia 2011 Odpowiedz

z łodzi. Ej ,

w sumie jakby się zastanowić w PL można się dorobić głownie nieuczciwie

Avatar

sexus

2 października 2011 Odpowiedz

napijemy sie

Avatar

Jot

2 października 2011 Odpowiedz

Na pijaństwie Polaków zawsze można było zrobić niezłą kasę. Wiedziały już o tym babcie meliniarki.

Avatar

POLAK

5 października 2011 Odpowiedz

PALIKOT MA KOLEGÓW GEJÓW PEDAŁA BIEDRONIA I INNYCH NIGDY NIE ZAGŁOSUJE NA GEJÓW GÓWNA SIE TRZEBA POZBYC BO ZASMRODZI CAŁA POLSKE

MIEJSCE GÓWNA TO SZAMBO A NIE RZĄD !!!

Avatar

POLAK

5 października 2011 Odpowiedz

PALIKOT MA KOLEGÓW GEJÓW PEDAŁA BIEDRONIA I INNYCH NIGDY NIE ZAGŁOSUJE NA GEJÓW GÓWNA SIE TRZEBA POZBYC BO ZASMRODZI CAŁA POLSKE

MIEJSCE GÓWNA TO SZAMBO A NIE RZĄD !!!

Avatar

czik

19 października 2011 Odpowiedz

Jakis kretyn pisal ten artykuł…

Avatar

grzesiu

1 maja 2012 Odpowiedz

palikot sukinsyn chce wybudować kolejne swoje fabryki kosztem państwa, własnie ogladam na tvp info jego speech, jeszcze chce sprytem pozbyć się zwiazków zawodowych, pierdolony kapitalista, nie ma nic wspólnego z lewica.

Avatar

MarcinBiłgoraj

3 kwietnia 2013 Odpowiedz

ALE PO CO TA ZAZDROŚĆ!?

Avatar

Jureh Kiler

16 kwietnia 2013 Odpowiedz

hehehe,ciekawe ilu pajaców zagłosuje na tę jego „partię” w kolejnych wyborach? 1%? może 2%?

Avatar

unna

17 stycznia 2014 Odpowiedz

Takich jak Palikot to mamy po post komuchach.Wszyscy milionerzy to post komuchy.

Avatar

unna

17 stycznia 2014 Odpowiedz

wszyscy w Polsce powinni tych post komunistycznych milioneröw ujawnic,podajac kim byli przed 1989 rokiem,i jaki posiadali majatek,

Avatar

kes

2 lutego 2014 Odpowiedz

A może by tak napisać o kontaktach ze ,,służbami”, które pilotowały te sukcesy swego podopiecznego. Pierdoły, a nie artykuł. Jak jest naprawdę, to świadczy przykład ,,MALMY” i ,,OPTIMUSA”

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*