Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kosmiczny biznes Rafała Agnieszczaka. Fotka.pl traci użytkowników i notuje wzrost przychodów

Mimo dominacji Facebooka serwis Fotka.pl znalazł swoje miejsce w sieci. Malejąca liczba użytkowników nie przeszkadza założycielom serwisu w generowaniu ponadprzeciętnej rentowności.

W ubiegłym roku serwis społecznościowy, na którym młodzi ludzie dzielą się zdjęciami i komunikują wypracował 1,71 mln zł zysku netto przy przychodach sięgających 3,6 mln zł – informuje serwis Wirtualnemedia.pl. To oznacza, że biznes stworzony przez Rafała Agnieszczaka i Andrzeja Ciesielskiego osiągnął rentowność na poziomie 47,5 proc. W ciągu roku przychody spółki wzrosły o pół miliona złotych z poziomu 3,05 mln zł. Wypracowany zysk netto zostanie prawie w całości wypłacony udziałowcom portalu.

Według danych Gemius/PBI witrynę Fotka.pl w kwietniu ubiegłego roku odwiedziło 390 tys. internautów, którzy wygenerowali 165 mln odsłon. Dla porównania na przykład w roku 2009 Fotka.pl miała 2 mln użytkowników, którzy generowali 973 miliony odsłon. Z kolei aplikacja mobilna Fotki w ciągu roku zanotowała spadek liczby użytkowników z 526,1 tys. do poziomu 168,1 tys.

Fotka.pl to jeden z najdłużej działających na polskim rynku serwisów społecznościowych. Witryna zadebiutowała w sieci 14 lutego 2001 roku. Platforma umożliwia użytkownikom publikację, ocenianie i komentowanie zdjęć. Na witrynie dostępne są także standardowe funkcjonalności właściwe dla serwisu społecznościowego jak grupy tematyczne, chaty, gry czy publikowanie relacji video. Dostęp do serwisu jest darmowy natomiast za funkcjonalności dodatkowe użytkownik musi zapłacić kupując dostęp do „Klubu Gwiazd”. To jedno z dwóch źródeł przychodów serwisu, które mimo malejącej liczby użytkowników wzrosły w ubiegłym roku o 17 proc. Drugą odnogą modelu biznesowego serwisu Fotka.pl jest reklama.

Co ciekawe Rafał Agnieszczak, którego Fotka.pl w głównej mierze traci użytkowników przez dominację Facebooka w wywiadzie dla portalu Bankier.pl udzielonym w roku 2012 stawiał tezę, że Facebook się znudzi. Cała treść interesującej rozmowy dostępna jest pod linkiem: Twórca Fotka.pl: Facebook się znudzi.  Największy serwis społecznościowy świata się nie znudził, ale to nie przeszkadza założycielom Fotki w robieniu swojego biznesu.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.