Od małego warsztatu do miliardów dolarów

Ten niezwykły wizjoner już w wieku piętnastu lat skonstruował swój pierwszy silnik parowy. Jako dwunastolatek Henry spędzał już większość czasu w małym warsztacie mechanicznym, który samodzielnie wyposażył. Dziś stworzona przez niego firma jest dziś jednym z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie. Mowa oczywiście o Henrym Fordzie, twórcy potęgi marki Ford.

Początki biznesu

Założyciel i twórca legendy Ford Motor Company, Henry Ford urodził się 30 lipca 1863 roku w Dearborn, w stanie Michigan. Ten zafascynowany techniką syn farmera zbudował swój pierwszy samochód w 1896 roku, by 3 lata później zostać jednym z współzałożycieli firmy Detroit Automobile Company, przekształconej następnie w Cadillac Motor Company.

Kilkanaście samochodów dziennie

Ford Motor Company rozpoczęła swoją działalność w 1903 roku. Henry Ford, właściciel 25,5 % akcji, został jej wiceprezesem i objął stanowisko głównego inżyniera. Zakłady Forda przy Mack Avenue w Detroit produkowały zaledwie kilka samochodów dziennie. Przy każdym aucie pracowały dwu- lub trzyosobowe załogi robotników, składając je z części wyprodukowanych na zamówienie w innych fabrykach. Pierwszy samochód, który powstał w zakładach Forda sprzedano 23 lipca 1903 roku.

Gorączkowy okres

Henry został prezesem i przejął kontrolny pakiet akcji w roku 1906. Koncern wkroczył w gorączkowy okres rozwoju motoryzacji, na którym działało już wiele nowo powstałych firm. Henry Ford był zwolennikiem produkcji dużej liczby tanich samochodów. Amerykanin zrewolucjonizował system produkcji aut, wprowadzając jako pierwszy ruchomą taśmę produkcyjną i trzyzmianowy dzień pracy.

Samochód dla każdego

Wprowadzając na rynek w 1908 roku Model T Henry Ford wcielił w życie swoje marzenie o produkowaniu samochodów dostępnych cenowo, ekonomicznych, a jednocześnie niezawodnych. Pojazd ten był zapowiedzią nowej ery motoryzacji dla klientów indywidualnych – Model T był łatwy w obsłudze, utrzymaniu i w prowadzeniu po trudnych drogach. Jego sukces był natychmiastowy.

Ford w rękach Forda

W 1919 roku Henry i jego syn Edsel odkupili akcje od wszystkich mniejszościowych udziałowców za 105 568 858 dolarów i zostali jedynymi właścicielami Zakładów Forda. Edsel, który w tym samym roku objął po ojcu fotel prezesa, pozostał na tym stanowisku aż do śmierci w 1943 roku. Wtedy Henry Ford ponownie przejął kierowanie Zakładami

Dziś Ford Motor Company to jeden z największych koncernów branży motoryzacyjnej na świecie. Przedsiębiosrtwo produkukuje nie tylko samochody osobowe i ciężarowe, ale również autobusy, pojazdy i maszyny rolnicze, sprzęt informatyczny i inne wyroby. To przykład firmy budowanej od podstaw przez wizjonera z niezwykłym nosem do biznesu, od którego warto się uczyć.

Polecamy:

– Jak zdobyć pieniądze na własną firmę

– Jak założyć sklep internetowy?

– Najbogatszy student na ziemi

– Z jakich dotacji mogą skorzystać startupy

– Jak powstał pierwowzór wykopu?

Łukasz Nomejko

Wykorzystano materiały zakladamfirme.pl, wikipedia.org

Komentarze

Avatar

uprzejmy

2 marca 2009 Odpowiedz

Henry Ford urodził się 30 lipca 1963 roku?
Jak to możliwe?

Avatar

Ala

2 marca 2009 Odpowiedz

@uprzejmy: błąd poprawiony. Dziękujemy

Avatar

racu

9 marca 2009 Odpowiedz

Przedsiębiosrtwo produkukuje nie tylko samochody osobowe i ciężarowe, ale również autobusy, pojazdy i maszyny rolnicze, sprzęt informatyczny i inne wyroby.

pojazdy? czyli?

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*