Pomysłowość Polaków nie zna granic

O tym, że pomysłowość Polaków nie zna granic przekonywaliśmy się już wielokrotnie. Przykład Michała Poczmańskiego i Wojciecha Gawrylczyka potwierdza, że biznesową niszę można znaleźć wszędzie. Młodzi absolwenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zarabiają doradzając przy unieważnianiu małżeństw. Jak zarobić na „rozwodach kościelnych” portalowi MamBiznes.pl opowiadają założyciele firmy Poradnia Kanoniczna Gawrylczyk i Poczmański.

Czym właściwie zajmuje się Wasza firma?

Są to przede wszystkim porady prawno-kanoniczne (odpowiadanie na pytanie, czy istnieje podstawa prawna dla przeprowadzenia stwierdzenia nieważności małżeństwa, zbieranie materiału dowodowego, pisanie pozwów oraz odpowiedzi na pozew [gdy nasz Klient jest strona „pozwaną”] oraz wiele innych rzeczy, w tym także szeroka pomoc podczas samego procesu). Generalnie wszystkie niezbędne czynności z zakresu procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

– Najlepsze konta dla firm

Zajmujemy się także innymi problemami związanymi z prawem kanonicznym, choć tych jest dużo, dużo mniej. Wszystkie usługi świadczymy zarówno na spotkaniach w naszym biurze, jak też za pomocą e-porad (telefon, internet). Nasze usługi są skierowane nie tylko do osób mieszkających w Polsce – mamy 3 sprawy, które prowadzimy dla osób mieszkających na stałe w Anglii i Norwegii.

Przyznacie, że pomysł na biznes macie nietypowy. Jak zrodziła się idea założenia takiej firmy?

Studia prawa kanonicznego, obaj wspólnicy są absolwentami Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW, założenie takiej Poradni było zagospodarowaniem niszy na rynku pracy, ale tez rewelacyjnym wykorzystaniem wykształcenia, które jest bardzo nietypowe.

Ile pieniędzy potrzebowaliście na start?

Dzięki temu że korzystamy od początku naszej działalności z usług Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości to na początek potrzebowaliśmy jedynie strony www, którą zrobiła nam
narzeczona Wojtka Gawrylczyka, która pomagała nam także przy biznes planie i sprawach księgowych. Potem sprawy te przejął AIP. Koszt serwera i domeny w pierwszym roku wynosi kilkanaście złotych. Komputery wykorzystywaliśmy prywatne.

– Photoblog.pl, czyli tak się robi e-biznes

– Ceneo.pl, czyli tak się robi e-biznes

– Spryciarze.pl, czyli tak się robi e-biznes

– Pracuj.pl, czyli tak się robi e-biznes

– Goldenline.pl, czyli tak się robi e-biznes

Jeśli chodzi o reklamę to udało nam się pierwsze reklamy robić dzięki narzędziom marketingu interaktywnego – tu z kolei przydała się  nasza wiedza zdobyta w pracy w agencjach reklamowych. To pozwoliło zarobić pierwsze pieniądze, które inwestowaliśmy. Trwało to jakiś czas, ale opłaciło się. Można powiedzieć, że na starcie zainwestowaliśmy mniej niż 1000 zł a największym kapitałem od początku była nasza wiedza.

Czy Polska to dobry rynek dla tego typu usług?

Bardzo dobry. W Polsce ogromna ilość osób to katolicy (ponad 90%). Trzeba mieć na uwadze, że wielu z nich to tzw. „katolicy niepraktykujący”, ale oni tez stanowią liczna grupę naszych Klientów. Proces laicyzacji powoduje, że spora grupa osób traktuje stwierdzenie nieważności małżeństwa, jak zwykły rozwód cywilny. Często pytają co mają mówić, co robić żeby proces zakończył się sukcesem oraz nie trwał za długo. Jest to oczywiście niezgodne z Nauka Kościoła, ale niewątpliwie wpływa na to, że ilość osób chcących przeprowadzić taki proces jest duża.

Ilu klientów od początku działalności (2009 rok) udało Wam się zdobyć?

Ok.60, ale trzeba tu dodać, że świadczymy nasze usługi w różnych zakresach – od podstawowej porady podczas jednorazowego spotkania, po prowadzenie całego procesu.

Z jakimi sprawami klienci zgłaszają się najczęściej?

W 99% są to sprawy związane z procesem o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Pozostałe sprawy związane są z innymi sakramentami, ale te sprawy można policzyć na palcach jednej ręki.

Jak wyglądają ceny Waszych usług?

Bardzo różnie, bo każda sprawa jest inna, a często zakres usługi jest indywidualnie uzgadniany z Klientem. To drugie zależy od dostarczonego przez Klienta materiału – jeśli przynosi gotowy materiał dowodowy, który jest wystarczający, my już nie musimy się tym zajmować, więc nie pobieramy za to opłaty.

Nasze podstawowe usługi to:

-poradę wraz z badaniem wstępnym istnienia podstawy prawnej – 100zł
-przygotowanie skargi, zebranie materiału dowodowego, wstępne
przepytanie świadków – 600-1000zł w zależności od trudności i zakresu
czynności.
-prowadzenie sprawy w jednej instancji jako pełnomocnik – cena jest uzgadniana indywidualnie – 800 1500zł (usługa dodatkowa, nie zawsze rekomendowana)
-prowadzenie sprawy w jednej instancji jako adwokat – od ok. 4000-5500zł (usługa dodatkowa, nie zawsze rekomendowana)

Czy nie żałujecie dziś decyzji o założeniu firmy?

Oczywiście, że nie. Udało nam się stworzyć na początku naszej kariery Firmę, która jakoś powoli się rozwija. Poza tym zdobyliśmy masę cennych doświadczeń związanych z przeróżnymi tematami: sprawami podatkowymi, fakturowaniem, obsługą Klienta, organizacja firmy, jej promocją. To bezcenna wiedza, którą będziemy wykorzystywali przez całe życie!

Z jakimi trudnościami wiąże się dla Was prowadzenie własnego biznesu?

Pierwszy biznes naszym zdaniem wiąże się przede wszystkim z ciągłym brakiem wolnej gotówki, szczególnie w pierwszych miesiącach, kiedy nie ma jeszcze zbyt wielu klientów, a jest najwięcej wydatków. Cały czas trzeba myśleć skąd brać pieniądze na bieżącą działalność, na pierwsze
reklamy, na inwestycje.

– Biznes, który niełatwo rozkręcić

– Niezły biznes dla wytrawnych graczy

– Zakładamy firmę sprzątającą

– Jak otworzyć szkołę tańca

– Prosty pomysł na pewny biznes 

 

Co moglibyście poradzić osobom, które myślą o założeniu firmy?

Nie bójcie się:-)

Rozmawiał Grzegorz Marynowicz

– Zarabia robiąc naklejki na laptopy

– Niezwykła historia polskiego milionera

– Od chńskich t-shirtów do milionów 

– Stworzyli dochodowy biznes w sieci

– Milioner, który sprzedał Paypal za 1,5 mld dol.

– Pierwszy milion na puzzlach

Komentarze

Avatar

gosc

11 czerwca 2010 Odpowiedz

przeczytałam wasz art. i stwierdzam, iż robicie interes na ludzkim nieszczęściu i przeżyciach. Ludzie dotknięci taką sytuacją przechodzą dodatkowy stres przez takie kancelarie a prawda jest zawsze jedna, która wyjdzie zawsze na światło dzienne.

Avatar

aaa

13 czerwca 2010 Odpowiedz

ludzkim nieszczęściem jest żyć na siłę w fatalnym związku ….

Avatar

ania

16 czerwca 2010 Odpowiedz

a miałeś kiedyś gościu męża pijaka, co cie tłukł i nie wiedziałeś jak się od niego uwolnić???

Avatar

loll

16 czerwca 2010 Odpowiedz

dlaczego dodatkowy stres, no chyba stres jest bez prawnika – masz kogoś kto Cie broni

Avatar

miki

18 czerwca 2010 Odpowiedz

dla mnie to logiczna paranoje. Wzięto ślub w obliczu Boga….. można się rozstać – ale przysięga zostaje do śmierci – jeśli się w nią wierzy….
Jestem ok 5 lat po rozwodzie cywilnym, nigdy nie myślałem o kościelnym. Nie traktuję Boga jak debila….

Avatar

wolny

18 czerwca 2010 Odpowiedz

Śmiesznie, zważywszy na fakt, że Bóg nie istnieje

Avatar

zbych

19 czerwca 2010 Odpowiedz

Paranoja

Avatar

alertgre

23 czerwca 2010 Odpowiedz

Normalny interes w naszych czasach, wasi dziadkowie być może układali stosy, ale wy tego nie musicie. Jak by nie patrzeć rozwód kościelny jest faktem i kropka. A dlaczego ludzie nie mają prawa korzystać z niego??? Taka Miki, na bank nie znająca prawa kanonicznego, ma zajebiście wyrobione zdanie na ten temat…, A jak wyglądał w obliczu boga twój ślub cywilny… Puknij się w głowę i przestań udawać katoliczkę. Każdy z krytyków tutaj nie jest święty i krzyżując tutaj kogoś za to, że ułatwia rozwody kościelne to… natura ludzka, zawiść, że się komuś udało coś zrobić. Wszyscy przymykamy oczy na niegodziwości to nie wytykajmy ich innym. Jesteście oszołomami pisząc takie głupie komentarze.

Avatar

ciw

27 czerwca 2010 Odpowiedz

to nie jest widzimisie właściiceli tej poradni, przecież oni działają zgodnie z prawem, które ustanowił Jan Paweł II – Kodeks on przecież podpisał. I nie oni dają rozwody, tylko sąd Katolicki, gdzie siędzą księża, a oni pewnie tylko pomagają, wiec nie wiem po co tyle szumu!!

Avatar

christo

21 lipca 2010 Odpowiedz

jak dla mnie pomysł na biznes super, gratuluje założycielom, to nie tylko dobrzy prawnicy ale też super przedsiębiorcy, pozdrawiam

Avatar

aniołek

5 lutego 2011 Odpowiedz

super pomysł, jak widać nie wszyscy znają historię-gdyby takie usługi były dostepne za czasów Tiudorów to dzisiaj w Angli nie byłoby kościoła anglikańskiego!!!

Avatar

Moccoto

20 lutego 2011 Odpowiedz

aniołek – może więcej rozumku?
Swietny biznes, sprzedaż rozumu na wagę, w płynie ….Omawiany interes to przecież czysta hipokryzja wszak jak cały katolicyzm.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*