Swój pierwszy milion zarobili na grach

Swój biznes zaczynali jako nastolatkowie w pokoju w mieszkaniu gdzie nawet trudno było się pomieścić. Mieli tylko pomysł na interes życia i wiarę, że musi się udać. Postawili na biznes w branży, którą kochali. Mowa o trójce młodych amerykańskich przedsiębiorców, którzy swój pierwszy milion zarobili na produkcji i sprzedaży gier komputerowych.

Gry pomysłem na biznes

Pierwszy raz młodzi ludzie Jason Kapalka, Brian Fiete oraz John Vechey spotkali się w 1997 roku. Wszyscy pasjonowali się grami i każdy z nich marzył o własnym biznesie. Szybko przypadli sobie do gustu i postanowili połączyć siły by to marzenie zrealizować. Ponieważ gry były całym ich życiem to pomysłu na biznes nie musieli długo szukać – postanowili zająć się produkcją i sprzedażą prostych gier.

Trudne początki

Mieliśmy tylko głowy pełne pomysłów i trochę wiedzy o tym jak tworzyć gry, którą zdobywaliśmy w innych firmach – wspomina jeden z założycieli Jason Kapalka. Początkujący przedsiębiorcy cierpieli na brak kapitału a na domiar złego pękła właśnie bańka internetowa, co odbiło się niekorzystnie także na branży, w której działali. Mimo przeciwności losu trójka młodzieńców nie poddawała się.

Pozytywny kopniak

Gdy światło dzienne ujrzały pierwsze gry wyprodukowane przez założoną przez nich firmę PopCap chłopcy z niecierpliwością oczekiwali na opinie. Ku ich zaskoczeniu reakcja była lepsza niż się spodziewali. Okazało się, że pomysł na proste i zabawne gry wypalił. Liczba zamówień nie była może powalająca, ale młodych przedsiębiorców cieszył fakt, że klienci, którzy zdecydowali się na zakup wypowiadali się przeważnie w pozytywnym tonie. To dało nam kopniaka do dalszej pracy zarówno nad nowymi grami jak i rozwojem kanałów dystrybucji – wspominają przedsiębiorcy.

Milowy krok

Prawdziwym przełomem i milowym krokiem w historii firmy było wypuszczenie na rynek gry Bejeweled. Dzieło trójki pomysłowych młodzieńców krótko po ukazaniu się na rynku stało się hitem. Rosła popularność gry, ale także ich firmy. O trójce wizjonerów zrobiło się głośno, czego owocem była przyznana im w 2001 roku prestiżowa nagroda właśnie za grę Bejeweled. Do dziś wymienia się ją jako jedną z tych, które rozpoczęły światowy szał na gry online.

Rozwój

Firma PopCap rozwijała się dynamicznie, ale chłopcy nie zachłysnęli się pierwszymi sukcesami. Z żalem opuszczali swoje dotychczasowe biuro mieszczące się w jednym z mieszkań, aby przenieść się do większego pomieszczenia. Nie dawaliśmy już rady prowadzić firmy w mieszkaniu stąd decyzja o przeprowadzce – mówi Brian Fiete. Zrobiliśmy to dla dobra naszego biznesu. Chłopcy zatrudnili także pierwszych pracowników, co odciążyło ich od mniej istotnych obowiązków. Strategia jednak pozostawała ciągle ta sama – tworzyć proste i zabawne gry.

– Jak założyć sklep internetowy?

– Automaty vendingowe to niezły biznes

– Jak założyć prywatne przedszkole?

– Otwieramy własny pub

Po drodze firma młodych przedsiębiorców zaliczyła kolejne sukcesy stając się ważnym i cenionym podmiotem na rynku producentów gier. Sukces miał też gorsze strony. Konkurenci coraz uważniej patrzyli na poczynania firmy PopCap niejednokrotnie mocno inspirując się pomysłami trójki młodzieńców. To było nawet miłe – mówi Kapalka. Takie działania konkurencji utwierdzały nas tylko w przekonaniu, że mamy dobre produkty – dodaje.

Jest sukces

Dziś założona w 2000 roku przez trzech wizjonerów firma PopCap to ważny gracz rynku, produkujący gry na komputery, komórki oraz strony www. Aż dziw bierze, że idea, która zrodziła się i kiełkowała w małym pokoju rozrosła się do takich rozmiarów. Wystarczy tylko wspomnieć, że przedsiebiorstwo zatrudnia obecnie ponad 200 pracowników i generuje przychody przekraczające 20 mln dolarów. Twórcy tego sukcesu pytani o motto, którym się kierują odpowiadają „Dbaj o jakość swojego produktu niezależnie od tego jak dobrze się on sprzedaje”. Nasz model biznesowy jest bardzo prosty i łatwy do skopiowania – mówi Kapalka. Po prostu tworzymy dobre gry, które klienci chcą kupować – dodaje z uśmiechem.

– Milioner przed dwudziestką

– Swój pierwszy miliona zarobił na serwisie MP3.com

– Zarabiają sprzedając słowa w Inernecie

– Jak powstała potęga seriwisu Fotka.pl

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

foto: Entrepreneur.com

Komentarze

Avatar

zet

1 stycznia 2010 Odpowiedz

Bejeweled? Tak – cos kojarze.. Jakis smiec dolaczony do brandowego softwaru nowej Nokii. Polecialo do kosza w piec sekund po odpaleniu (doagalo sie doladowania 5 funtami). Sciema i tyle.

Avatar

PrzemekM

1 stycznia 2010 Odpowiedz

Czasami aż w synapsach mi się nie mieści, na czym niektórzy ludzie zbijają fortuny: gry na komórki, przeglądarkowe ‚śmieci’, wszelkiego rodzaju małe produkcje…
Ludzie to kupują i napędzają masowo im koniunktruę.
I tak koło się toczy – koło z czystej forsy.
Ech…

Avatar

Jcek

1 stycznia 2010 Odpowiedz

dwa typowo polskie komentarze powyżej
jeden marudzi, że mu się gra nie podoba, drugi, że ktoś prowadzi firmę dla pieniędzy… wniosek ten sam: wszystko to kupa, i czemu, Boże, mnie nikt nie chce doceeeeeenicćc!!

Avatar

a

3 stycznia 2010 Odpowiedz

Zgadzam się z Jckiem. Dwie pierwsze opinie to bezsensowne marudzenie. Czas zrozumieć, że ludzie maja różne gusta, i czasami to co dla was jest śmieciem, dla innych jest złotem. Im szybciej to zrozumiecie, tym szybciej dorośniecie.

Avatar

Bodzio

3 stycznia 2010 Odpowiedz

To jest USA a nie PL. Tam każda tematyka biznesowa chwyci jeżeli robisz to z pasją i z odrobiną wiedzy i poświęceniem. Prawie 300mln ludności kiepsko wykształconych poza paroma uczelniami dla geatsów. Gratulacje dla młodych milionerów!!!

Avatar

molt

18 lutego 2010 Odpowiedz

Bodzio no to tylko wiza i do USA 😀

Avatar

biznesmen

19 sierpnia 2010 Odpowiedz

biznesmen=a ja mam 43000zl na koncie daje mi to 180zl.zysku co miesiac plus sprzedaje dwa laptoy na mesiac wiec na czysto zarabiam 500zl.na miesiac nic nie robiac rowniesz posiadam skuter honda plus opla corsa 1.8v i zycie sie toczy nic nie robie a kasa zarabiam-)to jest biznes dopiero…………………………………..pozdr.lowca-)

Avatar

centrumodzysku.pl

20 listopada 2010 Odpowiedz

No nie wiem biznesmen czy biznesem jest zarabianie 680zł miesięcznie, chyba że jest to Twój dodatkowy dochód.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*