Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zarabiają dostarczając e-dzienniki dla szkół

Wrocławska firma Mobireg sp. z o.o., działająca do października 2013 jako KEN Solutions sp. z o.o., najpierw pokazała szkołom piloty wraz oprogramowaniem ułatwiające rozwiązywanie testów. Wtedy wpadła na pomysł, żeby opracowywać elektroniczne dzienniki i udoskonalać kolejne funkcjonalności. Innowacje stały się sposobem na udany biznes.

Dariusz Szumiło już od ćwierćwiecza związany jest z nowymi technologiami. W 1991 roku założył firmę komputerową KEN która prowadziła sieć sklepów komputerowych. W 2007 roku założona została spółka KEN Solutions która stworzyła pierwszy w Polsce interaktywny system edukacyjny do weryfikacji wiedzy Testico. Nowość polegała na tym, że nowy system ułatwiał nauczycielom – a uczniom uatrakcyjniał – sprawdzanie wiedzy.

Innowacje dla szkół

Wraz z oprogramowaniem Testico w szkołach pojawiły się bezprzewodowe piloty, podobne do pilotów telewizyjnych, za pomocą których błyskawicznie można było przeprowadzić test. Uczeń dostawał do ręki pilot i jego zadaniem było wciśnięcie odpowiedniego przycisku, np. A, B, C lub D. Zaznaczał w ten sposób odpowiedź na zadane przez nauczyciela pytanie. Piloty można było z powodzeniem wykorzystywać także do przeprowadzania głosowań, ankiet, badań czy quizów które były wyświetlane przez projektor lub drukowane w zindywidualizowany sposób dla każdego ucznia. Wyniki były dostępne od razu. To był pierwszy krok firmy w kierunku innowacyjnych rozwiązań dla szkół.

– Wtedy też pomyśleliśmy, że warto byłoby zsynchronizować to rozwiązanie z dziennikami, żeby ułatwić nauczycielom również ocenianie, a uczniom i rodzicom sprawdzanie wyników w nauce. Tak zainteresowaliśmy się elektronicznymi dziennikami – mówi Dariusz Szumiło, dzisiaj prezes firmy KEN Solutions która właśnie zmieniła nazwę na Mobireg.

W 2009 roku rozpoczęte zostają pierwsze prace nad flagowym produktem elektronicznym e-Dziennikiem MobiReg. Ale zanim to nastąpi, musi powstać pierwszy, mniej skomplikowany dziennik. Żeby go stworzyć, KEN Solutions wnioskuje o dofinansowanie i za przyznane fundusze opracowuje mały tablet z łączem wi-fi.

– Przypominał dzisiejsze urządzenia GPS. Nauczyciel chodził z nim po całej szkole, sprawdzał obecność czy wpisywał stopnie, później wracał do pokoju nauczycielskiego, żeby przez wi-fi podłączyć się do sieci, i wysyłał do chmury wszystkie dane, tak żeby były dostępne w jednym miejscu – mówi Dariusz Szumiło.

Aplikacje dla każdego

Cztery lata temu urządzenie było bardzo innowacyjne, ale w technologii postęp goni postęp, więc Mobireg (KEN Solutions) opracowywał kolejne rozwiązania. Obecnie w swojej ofercie ma kilka rozwiązań dla szkół, uczelni, urzędów i firm, które sprawdzają się m.in. w nauce, przy egzaminach, szkoleniach czy prezentacjach. Najważniejszym rozwiązaniem jest system MobiReg. To elektroniczny dziennik z wieloma funkcjami, które ułatwiają nauczycielom pracę, a uczniom i ich rodzicom dostęp do wyników, które właściwie zawsze są pod ręką – wystarczy być podłączonym do internetu lub ściągnąć dane na aplikację na smartfon.

– Koncepcja działania elektronicznego dziennika jest taka sama jak w 2010 roku. Zmieniło się to, że dzisiaj mamy więcej funkcji, a nasze aplikacje mogą działać na wielu różnych urządzeniach, bo dostosowujemy je do konkretnego systemu, a nie sprzętu – mówi Dariusz Szumiło. – Obecnie skupiamy się właśnie na opracowywaniu aplikacji, pozostawiając produkowanie sprzętu gigantom z branży IT. Ale urządzenia możemy również dostarczyć na życzenie klienta.

Mobireg opracowuje swoje aplikacje na najbardziej powszechny z mobilnych systemów – Android. Można więc używać go na wszystkich urządzeniach pracujących na Androidzie, ale, co ważne, nie ma wymogu stałego podłączenia do internetu. To tak jak sprawdzanie poczty elektronicznej – nie trzeba tego robić bez przerwy. Podobnie nauczyciel nie musi od razu wysyłać listy obecności lub ocen – może to zrobić po lekcjach.

– Opracowaliśmy aplikację osobno dla nauczycieli oraz rodziców i ich dzieci. Dla wszystkich jest to wygodne i oszczędza wiele czasu, a dane, jak oceny czy plan lekcji, są zawsze dostępne – mówi Dariusz Szumiło.

W sierpniu firma Mobireg (KEN Solutions) wzięła kredyt na kolejne udoskonalenia. Między innymi chce opracować nową wersję systemu na Androida, moduł „książki dla ucznia”, żeby wszyscy wiedzieli, jakich książek w której klasie mają używać uczniowie, i stworzyć wewnątrzszkolny oraz przedmiotowy system oceniania, który nauczyciel będzie mógł również sam modyfikować, dostosowując do swoich potrzeb.

– Wnioskowaliśmy o kredyt w PKO, ale bank wymagał poręczenia. Już z wcześniejszej działalności znałem Dolnośląski Fundusz Gospodarczy, więc nie było trudności z uzyskaniem poręczenia – mówi Dariusz Szumiło. ­– Instytucje takie jak DFG bardzo się przydają. Jeśli udałoby nam się otrzymać kredyt, pewnie bez poręczenia byłby dużo droższy.

Mobireg (KEN Solutions) zaopatruje w elektroniczne dzienniki szkoły w całej Polsce, ale najwięcej odbiorców ma na Dolnym Śląsku. To dlatego, że siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu i tutaj rozpoczęła się ekspansja. Jak odnieść podobny sukces?

– Rozpoczęcie nowej działalności to zawsze ryzyko. Kiedy już się zdecydujemy, trzeba pilnować kosztów, szukać środków w dofinansowaniu z Unii Europejskiej i wszędzie gdzie się da, korzystać też z możliwości, jakie przykładowo daje poręczenie DFG. Należy szukać swojej niszy i myśleć o innowacyjnych rozwiązaniach, żeby móc konkurować z wielkimi przedsiębiorstwami – radzi Dariusz Szumiło.

Firma Mobireg nie narzeka na brak pracy. W planach ma już opracowanie kolejnych funkcjonalności: chce udostępnić na urządzeniach elektroniczne podręczniki, stworzyć system rozliczania szkolnych wycieczek, zintegrować systemy weryfikacji wiedzy Testico z elektronicznym dziennikiem – takie sugestie pojawiają się ze strony nauczycieli. Z uwagi na swój flagowy produkt firma zmieniła właśnie nazwę na Mobireg sp. z o.o.

Sławomir Pawłowski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Władysław Mleczko 6 mar 2014 (08:39)

Dzień dobry Państwu,
uważam, że to dobry pomysł pisać o dostępnych rozwiązaniach informatyczych, które wspomagają pracę szkoły uwzględniając nauczycieli, dyrekcję, sekretariat itd. Może warto też przedstawić inne dzienniki elektorniczne albo zrobić ich zestawienie? W naszej placówce używamy kolejny rok dziennika elektronicznego "mobiDziennik" i sprawdza sie wyśmienicie. Nie oznacza to, że wszystkie inne są złe, bo to już kwestia środowiska i specyfiki szkoły.

Z ciekawością czekam na historię/wywiad z twórcami innych polskich dzienników elektronicznych.