Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ile jest innowacji w innowacjach?

Słowo „Innowacyjny” odmieniane jest ostatnio przez wszystkie przypadki i tryby. Innowacyjny, czyli jaki? Czy wystarczy, że nazwę uruchomienie nowej linii produkcyjnej innowacją, aby otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej? Otóż niekoniecznie. Dobrze jest postarać się o tzw. opinię o innowacyjności. W niektórych projektach jest ona wręcz wymagana.

Wynika to z faktu iż instytucje wdrażające poszczególne instrumenty i Unia Europejska chcą wspierać projekty, które faktycznie przyczynią się do wzrostu innowacyjności i nie będą po prostu źródłem finansowania podstawowych potrzeb przedsiębiorcy.
W regionach uruchamiane są właśnie konkursy, w których trzeba potwierdzić innowacyjnośc rozwiązania. W Wielkopolsce rusza nabór wniosków w ramach działania 1.5.2 Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Można otrzymać nawet 5 mln złotych na zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jest to program, który do tej pory cieszył się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, ale wymaga od nich czegoś więcej niż tylko zadeklarowania innowacyjności wdrażanego rozwiązania. Wymaga faktycznego potwierdzenia tej innowacyjności w postaci opinii. Opinia o innowacyjności to osobny dokument, będący niezależnym uzasadnieniem innowacyjności projektu, ściśle odnoszącym się do kryteriów oceny w danym konkursie. Musi zostać wystawiona przez uprawniony do tego podmiot zewnętrzny.

– Bardzo często formularz opinii ma ściśle narzuconą strukturę i musi zawierać określonego rodzaju dowody na innowacyjność, które nie mogą być jedynie opiniami ekspertów i muszą zawierać obiektywne dane będące podstawą do określenia typu innowacji – tłumaczy Grzegorz Cieśla, ekspert w dziedzinie transferu technologii Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Pomimo różnych wymagań poszczególnych konkursów, każda opinia o innowacyjności składa się z kilku stałych części. Pierwsza z nich to opis technologii, produktu lub wyników projektu. Następnie określany jest rodzaj innowacji. W zależności od konkursu, w opinii udowadnia się innowacyjność ze względu na obszar (innowacja na poziomie regionu, kraju lub światowym), rodzaj (innowacja produktowa, procesowa, organizacyjna lub marketingowa) i czas obowiązywania. Często w konkursach dopuszcza się realizację projektów opartych o innowacje już istniejące (np. do pięciu lub do trzech lat obowiązywania). W kolejnej części przedstawiane są dowody na określony poziom i rodzaj innowacji.

– Pomocne w określeniu np. czasu obowiązywania danej innowacji mogą być publikacje naukowe, zgłoszenia patentowe i patenty, komunikaty firm wypuszczające na rynek kolejną wersję produktu lub technologii, informacje o prezentacjach produktów na targach i wystawach. – wymienia Grzegorz Cieśla z PPNT. Dodaje, że w przypadku „znaczących ulepszeń” warto przedstawić porównanie czy to z poprzednimi wersjami technologii, produktu lub procesu czy też porównanie z rozwiązaniami konkurencyjnymi obecnymi na rynku.

Oczywiście należy pamiętać, że pozytywna opinia o innowacyjności nie przesądza o otrzymaniu dofinansowania projektu w danym konkursie. Stanowi jedynie element całości dokumentacji, która będzie oceniania przez komisję konkursową lub ekspertów zewnętrznych. Rzetelna opinia może z pewnością przyczynić się do sukcesu wniosku projektowego. Ważne, żeby, tak jak w przypadku reszty dokumentacji, nie czekać z opinią o innowacyjności do ostatniej chwili. Warto zwrócić się odpowiednio wcześniej do jednostek naukowych czy tez centrów badawczo-rozwojowych uprawnionych do jej wystawiania.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

materiały prasowe

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.