Internauci ocenili rządowe programy pomoc dla firm. Ponad połowa ma negatywną opinię

Co internauci sądzą o rządowych programach wsparcia dla przedsiębiorców w czasie pandemii? Jak oceniane są propozycje tarcz, które mają złagodzić negatywne skutki dla firm? Większość użytkowników portalu MamBiznes.pl uznała wsparcie za niewystarczające.

Fot. YAY Foto/ Sergey Nivens

Czas lockdownu mocno odbił się na kondycji firm. Część przedsiębiorstw z dnia na dzień straciła dostawców i rynki zbytu. Dla firm, które w okresie pandemii zanotowały spadki przychodów przygotowano różne możliwości wsparcia.

W ramach tarczy antykryzysowej Firmy zatrudniające pracowników mogą skorzystać z postojowego czy dofinansowania z urzędu pracy. Istnieje także możliwość wnioskowania o zwolnienie z opłacania składek ZUS za okres marzec-maj. Jednoosobowe firmy mogą pozyskać 5 tys. zł mikropożyczki. Te elementy programu wsparcia dla firm obsługiwane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz urzędy pracy.

Tarcza antykryzysowa na dzień 2 czerwca:

– 1 132 134 mikropożyczek na łączną kwotę ponad 5 645 479 461 zł;

– na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przyznano 4 421 209 165 zł;

– 1 200 świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i zleceniobiorców z ZUS na łączną kwotę 2 260 000 000 zł;

– 1 845 757 445 zł na dofinansowania wynagrodzeń pracowników dla MMŚP z Europejskiego Funduszu Społecznego;

– zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za okres marzec – maj 2020 r. na kwotę w sumie 7 200 000 000 zł;

Z kolei Polski Funduszu Rozwoju pod koniec kwietnia rozpoczął przyznawanie środków w ramach tarczy finansowej. Na dzień 2 czerwca wsparcie z tarczy finansowej uzyskało 227 tys. firm, które zatrudniają łącznie 2,2 mln pracowników. Na subwencje dla przedsiębiorstw przeznaczono 43 mld zł.

Przez ostatnie dni użytkownicy portalu MamBiznes.pl odpowiadali na proste pytanie w sondzie: jak oceniasz rządową pomoc dla firm w czasie pandemii? W sondzie wzięło udział 1548 internautów. Blisko 59 proc. głosujących wyraziło opinię, że pomoc jest niewystarczająca(za mała). Przeciwnego zdania, a więc pozytywnie o rządowych programach było 33 proc. głosujących. Brak opinii w tej sprawie zaznaczyło 8,27 proc. internautów. Ankieta jest ciągle dostępna na portalu i użytkownicy mogą nadal wyrazić swoją opinię.

Komentarze

Avatar

Prasa

3 czerwca 2020 Odpowiedz

Szwagier mający firmę transportową, przesunął faktury na dalszy termin i pomoc miał gratis.

Avatar

Tosiek

3 czerwca 2020 Odpowiedz

Skomplikowane procedury , bardzo długi czas oczekiwania , brak szybkiej i konkretnej informacji o przydzieleniu pomocy.
Przydział subwencji obliczany na zatrudnienie w grudniu a nie faktyczny stan zatrudnienia.

Avatar

zert

3 czerwca 2020 Odpowiedz

Formularze do wypełnienia były bardzo proste.
Wypełniałem je, w zależności od programu w czasie od minuty do kilkunastu minut.
Pieniądze przychodziły po najdalej kilku dniach.
Jeśli dla ciebie procedury były skomplikowane, to głęboko współczuję.

Avatar

Darius19

3 czerwca 2020 Odpowiedz

Internauci bezlitosni na wszystko – oprocz siebie 🙂

Avatar

Profeten

3 czerwca 2020 Odpowiedz

Państwo Polskie w sensie Biurokracji i jej wszechogarniającej, nieudolnej roli, szoruje po dnie, strach pomyśleć co by było gdyby naprawdę było coś poważnego jak wojna, czy klęska żywiołowa. Szydło wychodzi z worka! ten biurokratyczny Moloch jest tylko po to żeby nas okradać z naszych ciężko zarobionych marnych groszy. Bo w przypadku ochrony obywateli nie ma komu tego robić. Podam przykład z podwórka Wojewoda ( w każdym województwie) ma za zadanie wysyłać do innych krajów informację o stanie finansowym rodziny w kraju w ciągu 1 miesiąca, w praktyce terminy sa realizowane z ROCZNYM opóźnieniem, wskutek czego Polacy nie dostają swoich pieniędzy. Po co nam taki Rząd, rozpędzić tałatajstwo na trzy wiatry!!! Urzędasy sa jak Komuna, bohatersko walczą z problemami , które sami stwarzają

Avatar

Piotr

3 czerwca 2020 Odpowiedz

A gdzie opcja, że pomoc jest za duża w ankiecie? Ja i wielu ludzi z którymi rozmawiam tak uważa. Taka przesadna pomoc rujnuje obywateli.

Avatar

Rozczarowany

3 czerwca 2020 Odpowiedz

Mam znajomego który prowadzi biznes. Organizuje rozgrywki piłki nożnej. Właśnie dostał od Państwa 120 tyś. zł. z tarczy antykryzysowej. Cały problem polega na tym, że on te rozgrywki po prostu przesuną w czasie i zamiast w marcu wystartował w maju. Wiec i tak zarobi w ciągu roku tyle co miał zarobić i dodatkowo otrzymał od Państwa w gratisie 120 tys. Jedyny warunek to, że przez 2 lata nie zwolni pracowników (i tak nie miał tego w planach). Sam był w szoku jak mi opowiadał ile dostał bo liczył na maks 10-20 tys. Czy tak ma wyglądać pomoc Państwa z naszych podatków? Inna sprawa, że jego roczne dochody z tej działalności przekraczają spokojnie 200 tyś zł. (żeby ktoś nie pomyślał że tak wysoka kasa jest z czapy).

Inna znajoma prawniczka na działalności poprzesuwała sobie płatności i otrzymała bezzwrotną pożyczkę od Państwa w wysokości 5 tyś. zł. bo niby dochód jej spadł.

Z drugiej strony są zwykli pracownicy którzy mają obcinane pensje o 30-40% i oni maja sobie radzić bo nikt im nie pomaga. A rząd chwali się, że namówił banki do wakacji kredytowych (za które oczywiście trzeba będzie dodatkowo zapłacić) aby ulżyć kredytobiorcom . Śmiech na sali.

Avatar

wolny obywatel

3 czerwca 2020 Odpowiedz

Znajomi „przedsiebiorcy”, zazywczaj garazowej wielkosci, mieli zazwyczaj taki komentarz do 500+: Narobili sobie dzieci , niech sobie je utrzymuja. Dzis warto powiedziec: nazakladaliscie sobie firmy, to sobie je utrzymujcie!!! Jeszcze nie tak dawno mowili o razzdawnictwie publiczej kasy a dzis pierwsi krzycza. Taki garazowy liberalizm. Taka polska przedsiebiorczosc. Zajefajni jak biznes idzie, jak nie idzie to poprosbie do rzadu.

Avatar

Obserwator

3 czerwca 2020 Odpowiedz

Procedura dla JDG prosta, wypłata bardzo szybka. Trudno się do czegoś doczepić. Nie wiem dla kogo wypełnienie e- formularza jest takie trudne. Takie są moje doświadczenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*