Ranking kont firmowych

Jak polski start-up spuścił krew z inwestorów

Historia kłamstwa Elizabeth Holmes wstrząsnęła całą branżą start-upów. Jednak jak się okazuje w Polsce również mamy takie przypadki. – Firma PZ Cormay kusiła inwestorów miliardowymi przychodami z analizatora krwi, teraz przyznaje, że „nie będzie on przełomem” – informuje Puls Biznesu.

Prezentacja analizatora krwi Blue Box; Fot. Wojciech Jargiło

Nie tak dawno przedstawiliśmy historię największego przekrętu wśród start-upów. Amerykanka Elizabeth Holmes stworzyła urządzenie analizujące krew, które tak naprawdę nie działało. Jednak jak się okazuje nie tylko za oceanem mamy do czynienia z takimi przypadkami. Nad Wisłą takie historie również się zdarzają, co pokazała polska firma PZ Cormay.

Rok rocznie do branży medycznej trafiają wielomiliardowe inwestycje. Do swojego pomysłu na innowacyjny analizator krwi przekonała również inwestorów polska firma PZ Cormay. – Urządzenie noszące nazwę Blue Box zrewolucjonizowałoby diagnostykę w zakresie badań biochemicznych, immunologicznych i genetycznych. Analizator (…) w ciągu kilku minut pozwala w zautomatyzowany sposób dokonać szerokiego spektrum badań z jednej kropli krwi, bez użycia igieł i probówek. Blue Box ma mieć wielkość niedużej drukarki oraz ma dokonywać bardziej precyzyjnych wyników — 10 razy lepszych od obecnych standardów. Wśród potencjalnych nabywców jest 170 tys. laboratoriów diagnostycznych na świecie czy też ponad 10 mln lekarzy” — pisało w analizie z 2012 r. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Twórcy Blue Boxa szacowali liczbę potencjalnych gabinetów zainteresowanych produktem na 60-750 tysięcy, a przychody w przedziale 1,8-22,5 mld zł.

Po upływie sześciu lat firma poinformowała, że analizator nie będzie jednak tak innowacyjny jak początkowo zakładała. W szczytowym momencie firma wyceniana była na 0,5 mld zł, natomiast obecnie spadła do poziomu 92 mln zł. Poznaj pełną historię firmy PZ Cormay na PB.pl

Przeczytaj takż na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
xxx 26 kwi 2019 (15:15)

no i co ??? dodacie cos od siebie że też sie daliście wydymać - experci :)