Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak zarobić na seniorach? Oto 11 pomysłów na biznes

Seniorzy to grupa, do której coraz częściej starają się dotrzeć osoby szukające swojej biznesowej niszy. Wraz z starzeniem się społeczeństw pojawiają się nowe potrzeby, które mogą być impulsem do powstawania nowych biznesów. Redakcja MamBiznes.pl przedstawia 11 pomysłów na biznes, których klientami są osoby starsze.

Wycieczki dla seniorów

Foto: Royalty-Free illustration

To właśnie w momencie przejścia na emeryturę, człowiek ma wystarczająco dużo czasu, aby poznawać świat. Jednak oczekiwania, ale także i możliwości fizyczne zdecydowanie różnią się od innych grup wiekowych. To właśnie dla nich powstaje specjalistyczne biura podróży, zajmujące się obsługą klientów głównie w wieku 60+.

Usługi dostawcze

Ta branża rozwija się bardzo szybko wśród seniorów. Wynika to przede wszystkich z gorszego stanu zdrowia. Często nie są w stanie zrobić dużych zakupów. To właśnie tutaj pojawia się opcja dla dostawców.

Opieka na osobami starszymi

Foto: YAY Foto

Jest to jedna z najbardziej powszechnych usług dla seniorów. Osoby starsze, często są zmuszone przez swój stan zdrowia polegać na czyjeś pomocy. Natomiast nie każdy z członków rodziny może poświęcić wystarczająco dużo czasu.

Opiekun osób starszych może działać jako jednoosobowa firma. Dopiero gdy zleceń będzie przybywać, można zatrudnić kolejnych pracowników. Praca polega najczęściej na pojawianiu się kilka razy w tygodniu po ok. 2 godz. Do obowiązków takiej osoby należy sprzątanie mieszkania, prześcielenie łóżka, przygotowanie posiłków, pomoc w kąpieli, kontrolowanie zawartości apteczki, umilanie czasu podopiecznemu

Taneczne kluby dla seniorów

Osoby starsze, pomimo że lata młodości mają już dawno za sobą, wciąż uwielbiają się bawić. Nie zawsze zbyt dobrze czuliby się w towarzystwie młodych osób. To właśnie dlatego tworzone są kluby taneczne dla seniorów. Ten pomysł jest skierowany do każdej osoby, która jest w stanie zrozumieć potrzeby emerytów.

Aplikacje dla seniorów

Pomimo, że wciąż liczba osób starszych korzystających ze smartfonów jest mała, to jednak ich liczba stale rośnie. Wynika to w dużej mierze z ułatwień, które niosą te urządzenia. Twórcy aplikacji również to coraz częściej dostrzegają. Przykładem może być Wiser – Simple Senior Launcher, która ułatwia korzystanie z telefonów osobom starszym, dostosowując urządzenie do ich potrzeb.

Pamiętając o lekach

Amerykański start-up Get Well Kit stworzył niezwykłe urządzenie, dzięki któremu nikt, a szczególnie osoby starsze nie zapomną o terminowym wzięciu leków. Składa się on z pojemnika na leki, który jest połączony ze smartfonem. Aplikacja zainstalowana na telefonie, zawsze przypomni o konieczności wzięcia tabletki.

Sklep dla starszych osób

Jak już było nie raz wspominane, cyfryzacja osób starszych postępuje. Dlatego też nie powinno dziwić postawanie sklepów internetowych, których odbiorcami są właśnie seniorzy. Taki sklep powstał między innymi w Kalkucie w Indiach i nosi nazwę Elder Ease India.

Trening sportowy dla seniorów

Foto: Piotr Guzik/ FORUM

Utrzymywanie dobrej kondycji ważne jest w każdym wieku. Jednak szczególnie istotne jest to w przypadku seniorów. Dzięki również dużej dostępności czasowej, coraz chętniej korzystają z zajęć sportowych przeznaczonych właśnie dla tej grupy wiekowej. Dzięki temu wszystkie ćwiczenia są dostosowane pod nich.

Jest to idealny pomysł na biznes dla osób zajmujących się sportem. Tym bardziej, że ta forma spędzania wolnego czasu, staje się w Polsce coraz bardziej atrakcyjna.

Własny lekarz

Wraz z wiekiem organizm ulega osłabieniu. Coraz częstsze bóle, infekcje czy też choroby powodują konieczność pojawiania się u lekarza. Jednak problemem stają się kolejki. Dlatego też powstał portal Beautiful Years, który ma pomóc schorowanym osobom, przeżyć ich ostatnie lata nie marnując ani minuty. Na stronie można znaleźć dostępnych lekarzy wraz z ich opiniami.

Pojazdy ułatwiające poruszanie się

Dla osób podeszłym wieku, zdarza się, że każdy krok jest dużym utrapieniem .To właśnie dla takich osób powstają specjalne skutery, którymi mogą się przemieszczać. Na rynku stale pojawiają się nowe rozwiązania tego typu.

Organizacja wydarzeń

Wiele osób starszych wciąż jest aktywnych, spotyka się ze znajomymi, również często biorą udział w wydarzeniach dedykowanych bezpośrednio im. Koncerty, warsztaty, szkolenia to tylko przykładowe wydarzenia, na których często pojawiają się seniorzy.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Joanna 3 sty 2019 (09:20)

Seniorzy to liczna grupa ale biedna ( w Polsce) więc ciężko tutaj zarobić....
Brakuje im na podstawowe rzeczy (leki,wyżywienie,opłaty) a co dopiero na rozrywki i nowinki technologiczne ułatwiające życie :-(