Ranking kont firmowych

Jarosław Gowin zapowiada dodatkową pomoc. Będzie zwolnienie ze składek ZUS?

Czy osoby prowadzące własny biznes oraz zatrudnieni mogą liczyć na coś więcej poza pakietem antykryzysownym zaproponowanym w środę przez polskie władze? Jest promyk nadziei, że pojawią się dodatkowe programy pomocowe. Tajemniczo wspomniał o tym na Twitterze minister Jarosław Gowin.

ZUS

Fot. Kancelaria Premiera RP/ Adam Guz

18 marca podczas wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda ogłosili rządowy program mający wesprzeć zarówno samozatrudnionych, pracujących na etatach jak i osoby zarabiające z tytułu umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Wśród propozycji rządowych znalazły się m.in. 2 tys. zł wsparcia dla jednoosobowych firm, 5 tys. zł mikropożyczki, odroczenie w konieczności opłacania składek ZUS czy dopłata państwa 40 proc. pensji pracownika.

Pomysły władzy spotkały się z mieszanymi reakcjami. Jedni przedsiębiorcy chwalili przedstawione propozycje inni krytykowali, że rozwiązania powinny iść dalej. Jednym z najczęściej krytykowanych pomysłów była możliwość odroczenia płatności składek na ZUS. Właściciele drobnych biznesów zgodnie twierdzili, że rozwiązaniem, które realnie by im pomogło byłoby zwolnienie samozatrudnionych na jakiś czas z opłacania składek. Odroczenie jedynie skumuluje składki, które i tak będziemy musieli w końcu zapłacić – mówili przedstawiciele drobnego biznesu.

Światełkiem w tunelu dla osób pozostających na swoim może być dzisiejsza wypowiedź ministra Jarosława Gowina. Na swoim profilu na platformie Twitter opublikował wpis: – Wszystkie działania państwa są teraz podporządkowane 2 celom: ochronie zdrowia i życia Polaków (zwłaszcza seniorów) i ochronie polskich firm. Przedsiębiorców proszę o kilkadziesiąt godzin cierpliwości. Będą nowe rozwiązania, nad którymi przez cały czas pracujemy.

Nie wiadomo o jakich rozwiązaniach mowa? Być może rząd przychyli się do apeli właścicieli jednoosobowych firm dotyczących czasowego zwolnienia z opłacania składek. Bez wątpienia drobni przedsiębiorcy czekają na wsparcie idące daleko dalej niż zaproponowane na środowej konferencji. Projekt ustawy zakładający zwolnienie przedsiębiorców ze składek ZUS zapowiedział dziś z kolei Borys Budka.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.