Kolejna nieudana inwestycja SoftBanku. Robot do robienia pizzy okazał się porażką

W ubiegłym roku japoński SoftBank wsparł start-up Zume Pizza kwotą 375 mln dolarów. Jednak jak się okazało zainwestowany pomysł okazał się porażką – informuje agencja Bloomberg.

Fot. Pexels/ Engin Akyurt

Pizza to nowe polskie danie narodowe, ale równie wysokie spożycie włoskiej potrawy jest także w USA. To właśnie tam też powstał start-up Zuma Pizza, której twórcy opracowali robota do robienia pizzy. Wydawać by się mogło, że będzie to przełomowa technologia, która zrewolucjonizuje całą branżę gastronomiczną. Jednak niestety nic z tego nie wyjdzie. Okazało się, że człowiek z robotem wygrywa pod każdym względem.

Przegrana robota

Wiele technologii tworzonych jest po to, by skrócić czas produkcji, czy też poprawić jakość gotowego wyrobu. Nie bez znaczenia ma również możliwość obniżenia kosztów dzięki starannie odmierzonym proporcjom czy też braku konieczności zatrudniania dużej liczby pracowników. Wszystkie te problemy miał rozwiązać Zuma Pizza, który stworzył robot do przyrządzania pizzy.

W ubiegłym roku SoftBank zainwestował w start-up 375 mln dolarów, pomimo nie najwyższych przychodów (na poziomie 1 mln dolarów). Co więcej, wielu klientów narzekało na przygotowane przez urządzenie pizze. Przełożyło się to na wyniki, które nie były najlepsze. Od tego roku firma nie produkuje, ani nie dostarcza nowych urządzeń. Co więcej, start-up z 660 zatrudnionych osób zwolnił ponad połowę (360). W notatce dla pracowników założyciel Alex Garden powiedział, że poprawa globalnego systemu przyrządzania żywności wymaga większego zaangażowania, a pizze stanowiły jedynie „inspirację”.

Tym samym jest to kolejna porażka inwestycyjna SoftBanku. Nie tak dawno firma straciła także na inwestycji w WeWork, ale także Brandless Inc.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*