Koniec ze sprzedażą papierosów w Polsce?

Zgodnie z nową dyrektywą unijną, wszystkie państwa członkowskie muszą wprowadzić system śledzenia wyrobów tytoniowych. Niestety, Polska zaspała z wdrożeniem przepisów. – Na polskim gruncie nic się nie dzieje, a stosowny projekt ustawy, który rozpocząłby wdrażanie nowych przepisów, nawet nie trafił do Sejmu – informuje Business Insider.

Fot. YAY Foto

Niewykluczone, że już w maju nikt w Polsce nie kupi już paczek papierosów. To za sprawą opieszałości polskich władz na wdrożenie nowej dyrektywy unijnej. Zgodnie z nią od 20 maja 2018 każda paczka papierosów, która zostaje wprowadzona do obrotu na terenie Unii Europejskiej będzie musiała zostać zarejestrowana w systemie śledzenia wyrobów tytoniowych Track&Trace.

Jak informuje Komisja Europejska, celem wejścia nowej dyrektywy była eliminacja z obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych. W związku z tym powołano do życia system Track&Trace, który wymaga rejestracji producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów, punktów detalicznych. Nowa metoda umożliwi śledzenie produktów tytoniowych, wskazując gdzie dana paczka się obecnie znajduje.

Do wejścia w życie nowej dyrektywy jest jeszcze ponad 5 miesięcy, jednak jak zaznacza portal, prace nad wdrożeniem w Polsce nowego sytemu powinny już trwać. Tym czasem jak się okazuje, projekt nowych regulacji nie został nawet rozpoczęty. Może to oznaczać, że jeśli ustawodawca nie zdąży przed 20 maja, sprzedaż papierosów może stać się nielegalna.

Zgodnie z nowym system każda paczka powinna mieć swój indywidualny kod, który przedsiębiorcy, mający styczność z tytoniem, będą musieli wprowadzić do systemu. Ten obowiązek ominie jedynie podmioty sprzedające gotowe wyroby do ostatecznego nabywcy.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*