Koniunktura gospodarcza poprawiła się, ale nie w Polsce

Po porównaniu nastrojów dotyczących koniunktury w 20 najważniejszych gospodarkach świata okazuje się, że pojawił się powiew optymizmu. W Polsce jest jednak inaczej.

Najważniejsze kraje opublikowały swoje raporty dotyczące koniunktury gospodarczej w październiku. W Polsce ten raport wypadł wyjątkowo słabo, wskaźnik PMI okazał się najniższy od 10 lat.

– W wielu krajach dane też były słabe, ale nie obserwowaliśmy aż tak dużego pogorszenia jak w przypadku Polski – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – My policzyliśmy światowy indeks koniunktury na podstawie wskaźników PMI i ISM dla 20 najważniejszych gospodarek na  świecie, okazuje się, że sytuacja uległa bardzo nieznacznej poprawie i takie wskaźnik znajduje się niewiele powyżej granicy 50 pkt.

Tak liczony przez XTB indeks w ostatniej dekadzie tylko raz spadł poniżej 50 pkt., a było to w 2012 r., czyli w szczycie kryzysu zadłużenia w Europie.

Wśród krajów wschodzących w październiku szczególnie złe nastroje dotyczyły nie tylko Polski, ale też Rosji i Meksyku.

To, że indeks w październiku 2019 r. nie spadł poniżej 50 pkt. zawdzięczamy przede wszystkim dobrej koniunkturze w usługach w USA. Poprawiły się też nastroje menedżerów dotyczące zamówień eksportowych. Natomiast nastroje inwestorów giełdowych są jednak wyjątkowo dobre. Tym bardziej wyczekiwane są dane o koniunkturze w listopadzie.

– Jest jednak za wcześnie, aby na tej podstawie powiedzieć, że światowa gospodarka łapie oddech przynajmniej na dwa lata – komentuje ekspert XTB.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*