Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Konstytucja Biznesu swoje a urzędnicy swoje

Gdy wchodziła w życie Konstytucja Biznesu, wiele mówiło się, że stanowi ona prawdziwy przełom w historii polskiej przedsiębiorczości. Jednak co ładnie brzmi na papierze, nie ma często zastosowania w praktyce. Gwarancji dobrego traktowania firm urzędnicy nie stosują – informuje Rzeczpospolita.

Fot. Pexels

Gdy startowała ponad rok temu Konstytucja Biznesu ówczesna minister przedsiębiorczości i technologii (obecnie minister rozwoju) Jadwiga Emilewicz mówiła dla MamBiznes.pl, że nowe prawo ma za zadanie znieść bariery, by ułatwić zakładanie i prowadzenie biznesu w Polsce. Dziś jednak wiemy, że nie wszystko działa tak, jak było zapowiadane. Problematyczne okazały się przepisy dotyczące zasad gwarantujących przedsiębiorcom poszanowanie ich praw w relacjach z urzędami.

W ostatnim czasie rzecznik małych i średnich przedsiębiorców dokonał analizy danych dotyczących spraw podatkowych, na które powołuje się gazeta.  Okazały się one jednak bardzo złe. Jako przykład zostaje przytoczona, chociażby zasada, że przedsiębiorca nie powinien być nękany kontrolami  i zbyt długimi postępowaniami. Jednak w tym czasie aż 4664 postępowań trwało dłużej niż 2 lata. Co więcej, fiskus często stosuję praktykę sztucznego wydłużania dochodzenia podatków.

Jednak nie tylko na to zwraca uwagę rzecznik, cytowany przez gazetę. Prawo przedsiębiorców mówi, że gdy przepisy są niejasne, wątpliwości należy rozstrzygnąć na korzyść przedsiębiorcy. Jednak na tysiąc postępowań podatkowych, tę zasadę stosowano tylko w części przypadków, a dokładniej: 6 razy w VAT, 26 w PIT i 2 razy w CIT.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Cynik 6 gru 2019 (16:44)

Armagedon zacznie się po nowym roku, gdy posypia się kary za błędy w rejestracji BDO. Przepisy sa tak skomplikowane, kryteria niejasne a formularz rejestracyjny wręcz gigantyczny, że o błędy nietrudno. Polska nie jest krajem do prowadzenia działalności.