Z Korei do Gdańska. Młodzi Ukraińcy ruszają na podbój Polski

Dwójka Ukraińców stworzyła w Korei Południowej oprogramowanie do zarządzania coworkingiem andcards Suite. Teraz dzięki programowi akceleracyjnemu Poland Prize powered by Space3ac rozpoczynają swoją przygodę z biznesem w Polsce.

Na zdjęciu pomysłodawcy adcards wraz z członkiem koreańskiego zespołu

Obszar nieruchomości, w szczególności nieruchomości komercyjnych to wciąż nie do końca odkryty segment rynku. Te słowa potwierdził w wywiadzie dla MamBiznes.pl Bartosz Dobrowolski, prezes fundacji Proptech Poland, który powiedział, że do branży nieruchomości komercyjnych rewolucja, jakim są innowacje technologiczne dopiero nadciąga. Jednym ze start-upów, który postanowił wykorzystać tą niszę jest andcards.

Historia tego biznesu zaczyna się w stolicy Korei Południowej, w Seulu. To właśnie w tym mieście po raz pierwszy spotkał się Igor Dzhebyan z Rostyslavem Khanasem. Obaj pracowali w tamtejszych korporacjach, jednak w pewnym momencie postanowili coś zmienić w swoim życiu. Postanowili założyć własny biznes. – Obaj byliśmy zmęczeni codziennym przebywaniem w biurze, dlatego postanowiliśmy coś z tym zrobić – mówi Igor Dzhebyan, współzałożyciel andcards. Po okresie eksperymentowania, założyciele przyszłego star-upu dołączyli do ruchu coworkingowego. Dzięki temu stworzyli oprogramowanie do zarządzania coworkingiem. Jednak przyszło im się zmierzyć z wieloma problemami. – Na początku dla nas było najtrudniejsze znalezienie dopasowanego pod rynek produktu. Ponadto pracując w Korei musieliśmy się zmierzyć z nietypową kulturą pracy, która oparta jest w konfucjanizmie. Przy negocjacjach ważny jest m.in. wiek, pozycję i status społeczny – powiedział współzałożyciel start-upu.

Zarabiać na zarządzaniu coworkingiem

Ich rozwiązanie jest dość proste, jednak znacząco ułatwia życie wielu właścicielom coworkingów. Jak zaznaczają twórcy, ich pomysł pozwala na zaoszczędzenie do kilku godzin dziennie na rutynowych czynnościach związanych z administracją przestrzeni wspólnych. – Dzięki współpracy ze Stripe możemy pośredniczyć w płatnościach. Co więcej rozwijamy obecnie nową technologię IoT, która może zmniejszyć koszty energii o 20 proc. – mówi współzałożyciel start-upu.

Fot. Adcards

Od początku swego istnienia ani razu nie skorzystali z pomocy Venture Capital, ani Aniołów Biznesu. – Pozyskaliśmy tylko dotacje rządowe na rozwój swojej działalności. Wśród nich są środki pochodzące z polskiego programu Poland Prize – mówi Rostyslav Khanas. – Głównie staramy się reinwestować nasze zyski – dodaje.

Szybki rozwój

Jak wskazują pomysłodawcy, ich rozwiązanie wciąż się kształtuje i nie zostało w pełni ukończone. Pomimo tego ich produkt już zyskał dużą popularność. Świadczyć mogą o tym znaczne wzrosty liczby użytkowników. W ciągu ostatniego miesiąca udało im się zwiększyć liczbę aktywnych użytkowników swojej bazie o 50 proc, dającym tym samym łącznie 4 500  podmiotów coworkingowych.

– Obecnie skupiamy się na rozwoju w Polsce, jednak już dziś planujemy ekspansję zagraniczną. Duży potencjał widzimy w Ameryce Łacińskiej – mówi Igor Dzhebyan.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*