Koszt założenia start-upu w Polsce to 1475 dolarów

W Polsce na koniec 2015 roku koszt założenia start-upu wynosił 1475 USD i był na poziomie bliskim średniej dla krajów OECD – wynika z raportu przygotowanego przez firmę analityczną ExMetrix.

(fot. ALotOfPeople / YAY Foto)

„Najniższe koszty notowane były w rejonie Europy Centralnej i Krajach Bałtyckich wraz w Ameryce Północnej, a najwyższe w Afryce” – powiedział Ryszard Łukoś z firmy ExMetrix. Jak informuje ExMetrix, krajem o najwyższych kosztach zakładania start-upów jest Wenezuela z 10 533 USD, a w Europie Włochy, gdzie koszty te wynoszą 4175 USD. Według raportu zakładający start-upy w Macedonii nie ponoszą żadnych kosztów.

Łukoś przypomina, że w Polsce na badania i rozwój przeznacza się 1 proc. PKB. Średnia unijna jest ponad dwa razy większa. Liderem pod tym względem jest Szwecja, która na badania i rozwój wydaje 3,26 proc. PKB. Jak ocenia Łukoś, pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że dynamika wzrostu tego wskaźnika w Polsce jest zdecydowanie większa niż w większości krajów UE.

Dodaj bezpłatnie swój start-up do katalogu na MamBiznes.pl. Wypełnij krótki formularz

Na przestrzeni ostatniej dekady wydatki na badania i rozwój wzrosły w Polsce prawie czterokrotnie z 39,6 euro na jednego mieszkańca do 113,6 euro. (PAP)
pif/ maro/

Źródło: PAP

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*