Kraków i start-up w 100-lecie urodzin Stanisława Lema

Miasto Kraków wspólnie ze start-upem ClippGO! zachęca mieszkańców i turystów do interaktywnej gry miejskiej. To pierwsza tego typu akcja startupu rozwijanego przez byłych członków zespołu Gadu-Gadu: Łukasza Klejnberga i Jarka Rybusa. Twórcy aplikacji opartej na geolokalizacji proponują dynamiczne podejście serwisów społecznościowych, w których treści zmieniają się z każdym krokiem użytkownika. Tak właśnie jest w akcji prowadzonej w Krakowie w 100-lecie urodzin Stanisława Lema.

Organizatorzy Roku Lema umieścili poprzez ClippGO! w kilkunastu miejscach w Krakowie tzw. clippy, czyli zdjęcia nawiązujące do biografii pisarza związane z konkretnymi lokalizacjami. Zadaniem uczestników gry miejskiej jest odnalezienie tych miejsc, odpowiedzenie na pytanie i zostawienie własnego foto-clippa pokazującego, jak świętujemy Rok Lema.

Stanisław Lem większość swojego życia spędził w Krakowie. To w mieście literatury nad Wisłą napisał swoje największe dzieła: „Solaris”, „Dzienniki gwiazdowe”, czy „Opowieści o pilocie Pirxie”.

Nagrodami w konkursie jest 5 zestawów zawierających: książki Stanisława Lema wydane przez Wydawnictwo Literackie, zestaw pocztówek wydanych z okazji Roku Lema i książkę-niespodziankę od Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Zainteresowanie nowymi technologiami było nieodłączną częścią pracy futurologa, który z pewnością sam chętnie by skorzystał z interaktywnej gry po Krakowie!

Odkrywanie notatek i zdjęć umieszczonych na wirtualnej mapie Krakowa to zupełnie nowa forma zwiedzania miasta. Jak rozpocząć odkrywanie miejsc Lema? Wystarczy zainstalować ClippGO! na swoim telefonie, by udać się tropem wiadomości opisujących miejsca, w których przebywał Stanisław Lem. Listę adresów konkursowych clippów można poznać poprzez aplikację ClippGO! znajdując się na Rynku Głównym, obok pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie.

JAK DZIAŁA APLIKACJA?

Interakcja z innymi użytkownikami aplikacji mobilnej ClippGO! i ich wpisami (tzw. clippami) uzależniona jest od miejsca, w którym się znajdujemy: treści w aplikacji zmieniają się automatycznie z każdym krokiem użytkownika, dzięki geolokalizacji. Inaczej niż w przypadku klasycznych serwisów społecznościowych, w ClippGO! użytkownik publikuje clippy przypisane danemu miejscu widoczne w promieniu 50 metrów, z możliwością komentowania i lajkowania przez kolejne osoby odwiedzające to samo miejsce.

Gra miejska to kontynuacja współpracy Miasta Kraków, KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i ClippGO!. Na początku lipca uruchomiono interaktywny przewodnik śladami Lema w Krakowie. W miejscach związanych z autorem “Solaris” pojawiły się wówczas clippy z informacjami biograficznymi Stanisława Lema, które mogą komentować mieszkańcy, turyści i pasjonaci Lema.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*