Ranking kont firmowych

Po marcowym szoku mniej zamykanych i zawieszanych działalności gospodarczych

Po szoku spowodowanym początkiem locdownu liczba aktywnych firm wraca do poziomu sprzed wybuchu epidemii. Stopniowo zaczęła także spadać liczba zawieszonych działalności gospodarczych.

Fot. YAY Foto/ photobyphotoboy

Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika, że w na dzień 12 maja było aktywnych 2,46 mln jednoosobowych firm. To nie cały 1 proc.. mniej niż na dzień 11 marca, czyli umowny początek epidemii nad Wisłą.

Jeszcze w styczniu tego roku w Polsce aktywną działalność gospodarczą prowadziło 2,46 mln. Do początku lockdownu w Polsce, a wiec do 11 marca liczba ta nieznacznie wzrosła do poziomu 2,47 firm. Analizując z kolei okres od 11 marca do 12 maja liczba aktywnych firm zmniejszyła się o 21,9 tys. . To oznacza, że obecnie wynosi ona 2,456 mln firm, które nie zawiesiły ani nie zakończyły działalności i pozostały aktywne na rynku. W porównaniu do początku roku spadek jest śladowy i wynosi 0,89 proc.

Liczba zawieszonych firm w Polsce

Według danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w kwietniu zawieszono działalność 23,9 tys. jednoosobowych firm. Dla porównania w marcu liczba zawieszonych działalności wyniosła 48,9 tys. W okresie od 11 marca do 12 kwietnia liczba zawieszonych działalności wzrosła o 9,9 proc. Zanotowaliśmy wzrost z poziomu 44,8 tys. do liczby 484,5 tys. zawieszonych firm. Z kolei na dzień 12 maja liczba zawieszonych firm spadła o 14,5 tys. do poziomu 470 tys. firm.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Firma mająca chwilowe lub dłuższe problemy może skorzystać rozwiązania jakim jest zawieszenie działalności gospodarczej. Czynnikami, które mogą zdecydować o takiej konieczności są zdarzenia losowe, problemy z kontrahentami czy np. stan epidemiologiczny. Zawieszenie działalności skutkuje brakiem konieczności odprowadzania składek na ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy. Przedsiębiorca zwolniony jest także z obowiązku składania deklaracji ZUS oraz VAT.

Zawieszenie działalności przysługuje wyłącznie firmom, które nie zatrudniają nikogo na umowę o pracę. Jednak jest od tego wyjątek, jeśli pracownik etatowy przebywa na urlopie związanym z urodzeniem dziecka. Oczywiście jeśli pracownicy takiej firmy są zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło, tudzież umowy zlecenia to przedsiębiorca również może skorzystać z tego prawa. Zgodnie z przepisami działalność gospodarczą można zawiesić również z datą wsteczną bądź przyszłą. Przeczytaj więcej o tym, jak zawiesić działalność z powodu koronawirusa.

 

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.