Ministerstwo wyprostuje „kręte drogi przedsiębiorców”. Jednak nie zrezygnuje z testu przedsiębiorców

Życie przedsiębiorców nie jest proste. Wie o tym także minister finansów, która chce zmienić m.in. prawo podatkowe. – My chcemy prostować przedsiębiorcom te „kręte drogi” – mówi dla Rzeczpospolitej szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska. Jednak wskazuje na duży problem, jakim jest przerost samozatrudnienia.

Na zdjęciu Teresa czerwińska, minister finansów; Fot. Puls Biznesu/ Marek Wiśniewski

Jak zapowiada minister finansów, wszystkie swoje pomysły, które pomogłyby przedsiębiorcom chce zrealizować do końca kadencji. Co więcej zamierza rozwiązać problem z przerostem samozatrudnienia, odnosząc się tym samym do mocno krytykowanego pomysłu tzw. testu przedsiębiorców. – Wokół tzw. testu przedsiębiorcy narosło wiele mitów, które należy rozwiać. To, co rząd zaproponował w aktualizacji programu konwergencji to walka z dualizmem na rynku pracy, nie zaś utrudnianie przedsiębiorczości. Uporządkowanie rynku pracy jest konieczne, biorąc pod uwagę sytuację demograficzną i potrzeby gospodarki. Tymczasem mamy w kraju bardzo wysoki poziom tzw. samozatrudnienia, jeden z najwyższych wśród krajów wysoko rozwiniętych – wskazała minister w Rzeczpospolitej. Te dane potwierdził ostatnio Eurostat, który wskazał Polaków wśród najbardziej przedsiębiorczych narodów Europy, plasując ich na trzeciej pozycji za Grecją i Włochami.

Jak podkreśla minister, resort wraz z Radą Dialogu Społecznego chce stworzyć takie rozwiązanie, które zapobiegnie wypychaniu pracowników z umowy o pracę, na przechodzenie do własnej dzielności. Ten problem okazuje się dość znaczny w skali całego kraju. Dodatkowo jak wskazuje Czerwińska takie osoby pozbawiane są prawa do urlopów, ewentualnych odpraw, ale także przenoszone jest na nich ryzyko działalności pracodawcy.

Według wstępnych zapowiedzi resort obecnie ma zweryfikować dotychczasowe prawo oraz praktyki administracyjne. Jednak jeśli nie pomoże to  w rozwiązaniu problemu jakim jest nadużywanie samozatrudnienia, wprowadzone zostaną nowe regulacje. – Chcemy zapobiec sytuacjom, w których ludziom, szczególnie młodym, daje się wybór tylko między zleceniem i samozatrudnieniem. Nie mamy najmniejszego nawet zamiaru utrudniać działalności gospodarczej, gdy ktoś naprawdę zakłada firmę, choćby jednoosobową, jest dynamiczny i innowacyjny, a przy tym działa uczciwie. Chcemy, aby przestrzegał uczciwych zasad – mówi Teresa Czerwińska.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*