Milionowa kara za RODO dla polskiej firmy

Urząd Ochrony Danych Osobowych coraz bardziej karze za złamanie RODO. Jednak tym razem padł rekord i sankcja wyniosła blisko milion złotych – poinformował Puls Biznesu.

Fot. YAY Foto/ JanPietruszka

Karę w wysokości blisko miliona złotych otrzymała Wywiadownia Gospodarcza. Jak informuje Puls Biznesu kara została nałożona na firmę za wykorzystanie danych podmiotów zarejestrowanych w CEIDG, bez uprzedniego ich poinformowania o tym fakcie. Wywiadownia Gospodarcza pozyskane dane agregowała, a następnie odsprzedawała je innym firmom.

Jednak na tym problemy firmy się nie kończą. Zobowiązano ją również do usunięcia naruszenia, czyli skutecznego poinformowania wszystkich osób z rejestru. Oznacza to, że firma będzie musiała poinformować listownie wszystkie podmioty zarejestrowane w CEIDG.

RODO weszło w życie w 2016 roku, a przedsiębiorcy mieli czas na dostosowanie się do zapisów rozporządzenia do maja 2018 r. Kara za złamanie tej unijnej regulacji może być dość wysoka. Maksymalnie może wynieść 10 mln zł lub 10 proc. obrotu globalnego.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

POKODWON

26 marca 2019 Odpowiedz

I komu to przeszkadzało? Byli nabywcy tych danych to im je sprzedano. Ci co byli w tych bazach mieli darmową reklamę, pewnie dostawali oferty współpracy i kręcili jakieś biznesy. Teraz pies z kulawą nogą o nich nie usłyszy, chyba że zapłacą… ..monopolistom.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*