Miliony złotych postojowego już na kontach firm. Zwolnienia ze składek ZUS w ten weekend

Zakład Ubezpieczeń podsumował pierwszy okres obowiązywania Tarczy 6.0. Jak wynika z danych opublikowanych przez instytucję do tej pory firmy otrzymały blisko 50 mln zł z tytułu świadczenia postojowego. Pierwsi przedsiębiorcy w ten weekend zostaną także zwolnieni z obowiązku płacenia składek na ZUS za listopad ubiegłego roku. 

Shutterstock/ Bartosz Zakrzewski

Właściciele firm, którzy mają założone konta na PUE ZUS, będą mogli od razu zobaczyć efekty zwolnienia (w saldzie konta). W przyszłym tygodniu ZUS zamieści na profilach płatników informację o zwolnieniu. Zakład przypomina, że przedsiębiorcy spełniający warunki pomocy od 30 grudnia mogą się ubiegać o ulgę w opłacaniu składek na ZUS za listopad. Właściciele firm są zainteresowani tą formą wsparcia i do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ciągle napływają wnioski o zwolnienie z ZUS.

Z tytułu postojowego na konta firm trafiło do tej pory 23,6 tys. wypłat opiewających na łączną kwotę 48,6 mln.  Wszystkie wnioski o świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy antykryzysowej 6.0, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Zgodnie z Tarczą 6.0 więcej przedsiębiorców może skorzystać z dodatkowego świadczenia postojowego. Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, organizatorzy turystyki i obiekty sportowe mogą otrzymać dodatkowe postojowe nawet trzy razy. Warunkiem pierwszej wypłaty jest spadek przychodu o co najmniej 75 proc. wobec tego samego miesiąca rok wcześniej. Przedsiębiorcy z tych branż już mogą składać wnioski (od 16 grudnia 2020 r.).

Od końca grudnia 2020 r. ZUS zaczął przyjmować wnioski o postojowe od kolejnych niemal 40 grup przedsiębiorców (według kodów PKD wymienionych w ustawie). Są to w większości te same rodzaje działalności, które skorzystają z umorzenia listopadowych składek. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje jednokrotnie. Warunkiem wypłaty jest spadek przychodu w październiku albo listopadzie o co najmniej 40 proc. w stosunku do sytuacji w analogicznym miesiącu 2019 roku.

Lista 38 branż objętych wsparciem z PFR


49.39.Z – Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany

47.71.Z – Sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

47.81.Z – Sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach

47.82.Z – Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia prowadzona na straganach i targowiskach

47.89.Z – Sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach

56.21.Z – Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych

55.10.Z – Hotele i podobne obiekty zakwaterowania

55.20.Z – Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania

56.10.A – Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne

56.10.B – Ruchome placówki gastronomiczne

56.29.Z – Pozostała usługowa działalność gastronomiczna

56.30.Z – Przygotowywanie i podawanie napojów

59.14.Z – Działalność związana z projekcją filmów

74.20.Z – Działalność fotograficzna

77.21.Z – Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego

79.11.A – Działalność agentów turystycznych

79.12.Z – Działalność organizatorów turystyki

79.11.B – Działalność pośredników turystycznych

79.90.A – Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych

79.90.B – Działalność w zakresie informacji turystycznej

79.90.C – Pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowana

82.30.Z – Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów

85.51.Z – Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych

85.52.Z – Pozaszkolne formy edukacji artystycznej

86.90.A – Działalność fizjoterapeutyczna

86.90.D – Działalność paramedyczna

90.01 Z – Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych- zespół muzyczny

90.02.Z – Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych

90.04.Z – Działalność obiektów kulturalnych

91.02.Z – Działalność muzeów

93.11.Z – Działalność obiektów sportowych

93.13.Z – Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej

93.19.Z – Pozostała działalność związana ze sportem

93.21.Z – Działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki

93.29.A – Działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych

93.29.B – Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana

93.29.Z – Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna

96.04.Z – Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej

Komentarze

Avatar

asd

12 stycznia 2021 Odpowiedz

Dość rozkradania w imię grypy tego i tak już rozkradzionego narodu…dlaczego zachodnie firmy odstają nasze podatki? Nie dość nachapały się dzięki utrzymywaniu niskich pensji…

Avatar

Kobieta stoik

13 stycznia 2021 Odpowiedz

Pisząc o kwotach, warto oprócz o wartościach łącznych, napisać ile otrzymał pojedynczy przedsiębiorca. 48 mln zł to imponująca kwota dla przeciętnego człowieka ale kiedy powiemy, że przedsiębiorca otrzyma 2080 zł postojowego plus 5000 zł dotacji i łaskawe zwolnienie z opłacenia składek do ZUS za listopad, mimo że poszkodowane branże w grudniu także pozostawały zamknięte, to już fanfary milkną… Za samo ogrzewanie lokalu dostałam rachunek na 3500 zł, jeśli dolicze do tego czynsz, składki za grudzień, resztę rachunków (np. za wodę, odbiór śmieci), i ratę kredytu okazuje się, że te oszałamiające 7 tysięcy po prosty nie wiadomo na co wydać 😂… I nie, pomocy z tarczy finansowej nie otrzymam, ponieważ prowadzę mały rodzinny interes – w restauracji pracuję ja i mąż, dorastające dzieci pomagają, przyjmujemy pracowników dorywczo na sezon letni. Jak wiadomo rząd uznał, że legalne zatrudnienie na umowę zlecenie jest zatrudnieniem gorszym i nie powoduje nadania statusu mikrofirmy, którego z resztą próżno szukać w polskim prawie. Jest w nim bowiem mikroprzedsiębiorstwo, które jest po prostu działalnością gospodarczą prowadzoną przez osobę fizyczną, zatrudniającą do 10 osób, nie: od jednej osoby nie licząc właściciela, ale DO 10 osób. No ale kto by się tym przejmował?

Avatar

Kaska

13 stycznia 2021 Odpowiedz

Bzdura kto to dostaje do wypłaty chcą PKD a do zamykania PKD nie trzeba zapewniali że nikt nie zostanie bez pomocy. Kolejne klamstwo

Avatar

ES

13 stycznia 2021 Odpowiedz

Wszystko pięknie ale…. prowadzę małą rodzinną piekarnię.Dostarczam pieczywo do sklepów,w których głównymi Klientami są Osoby pracujące w biurach.Ze względu na lockdown -pracują zdalnie z domów.Moje dochody spadły o 50%.Niestety wg PKD nie kwalifikuje się do jakiejkolwiek pomocy.Czy o takich Osobach,Rząd również pomyślał?

Avatar

Ja

13 stycznia 2021 Odpowiedz

Przecież to jest wielke myślenie oczu pomoc żadna od 16 października zamknici zero pomocy bary przy drodze nie maja możliwość katering .Postojowe jednorazowe .Będzie źle Ale Pan Pinokio tyle nam obiecuje że postronne ludzie myślą że nas uratowali.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*