Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Minimum 51 tys. zł dotacji na projekty wzornicze skusiło firmy. Fundusze europejskie jak świeże bułeczki

Jak świeże bułeczki rozeszły się pieniądze przygotowane w I rundzie naboru w ramach programu „Design dla przedsiębiorców – Dostępność Plus”. Inicjatywa realizowana przez Polska Agencję Przedsiębiorczości cieszyła się tak dużym interesowaniem, że pula środków została wydatkowana już w pierwszym rozdaniu. Minimalna kwota dofinansowania to 51 tys. zł, a maksymalnie przedsiębiorcy mogli pozyskać 1,125 mln zł.

Pieniądze dla wynalazców, pomysłodawców innowacyjnych projektów Źródło: Bankier.pl

Inicjatywa skierowana jest firm, które chcą pozyskać finansowanie na wprowadzenie na rynek nowego projektu wzorniczego ułatwiającego funkcjonowanie osobom z barierami psychofizycznymi. Program realizowany jest z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Termin II rundy został przedłużony z powodu dużej liczby nadesłanych projektów.

Firmy ruszyły po dofinansowanie

Według informacji przekazanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem wsparcia w ramach programu „Design dla przedsiębiorców – Dostępność Plus” złożyli w sumie 467 wniosków. Z tej liczby pozytywną decyzję o przyznaniu dofinansowania uzyskało 128 projektów na łączną kwotę blisko 70 mln zł. To oznacza, że już w I rundzie naboru praktycznie wyczerpana została pula dostępnych środków. Pieniądze popłyną do 13 firm zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego oraz 115 działających w pozostałych rejonach Polski.

Inicjatywa ma na celu przyznawanie wsparcia przedsiębiorcom na opracowanie nowego lub ulepszonego projektu wzorniczego, którego efektem będzie wdrożenie na rynek innowacji produktowej oraz dofinansowanie niezbędniej do jej wdrożenia inwestycji. Innowacja produktowa ma zaspokoić specyficzne potrzeby osób z ograniczeniami funkcjonalnymi (fizycznymi i poznawczymi). Minimalna wartość zgłaszanego projektu to 60 tys. zł. a maksymalny poziom to 1,5 mln zł. Przedsiębiorca ubiegający się o dofinansowanie musi zapewnić wkład własny w kwocie minimum 15 proc. To oznacza, że minimalna kwota dotacji 51 tys. zł, a górny limit wsparcia to 1,125 mln zł.

Na co dofinansowanie i dla jakich przedsiębiorców

Dla kogo? Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski poza Polską Wschodnią (tj. województwami: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim).

Na co wsparcie? Pieniądze przedsiębiorca może przeznaczyć na usługi dotyczące profesjonalnego procesu wzorniczego, w tym:
– usługi audytu wzorniczego i otoczenia rynkowego,
– usługi przygotowania strategii opracowania nowego projektu wzorniczego,
– usługi prototypowania i testów, z wyłączeniem zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych służących zbudowaniu prototypu oraz jego przetestowania),
– usługi doradcze w zakresie wdrożenia nowego lub ulepszonego produktu, z wyłączeniem usług doradczych, które mają charakter ciągły i okresowy, jak również związanych ze zwykłymi kosztami operacyjnymi przedsiębiorcy, takimi jak usługi doradztwa podatkowego, regularne usługi prawnicze lub reklama.

Dofinansowanie przedsiębiorca może przeznaczyć także na realizację inwestycji, w tym:
– zakup środków trwałych służących wdrożeniu nowego lub ulepszonego produktu,
– zakup patentów, licencji, know-how służących wdrożeniu nowego lub ulepszonego produktu.

Ile można otrzymać dotacji? Firmy ubiegające się o dofinansowanie w ramach programu „Design dla przedsiębiorców – Dostępność Plus” mogą pozyskać: maksymalnie 1,125 mln zł przy całkowitym koszcie projektu na poziomie 1,5 mln zł.

Dotacja wynosi  do 85% wartości projektu, co oznacza, że wkład przedsiębiorcy to co najmniej 15% całkowitego kosztu projektu.

Pula środków w konkursie:

– na wszystkie projekty w województwie mazowieckim: 8 463 000,00 zł,
– w pozostałych województwach: 61 537 000,00 zł.

Dofinansowanie uzależnione jest od wielkości firmy oraz miejsca prowadzenia działalności gospodarczej

Mikro i małe firmy: premia +20%

Średnie firmy: premia +10%

PRZYKŁAD

Małe przedsiębiorstwo prowadzące projekt w województwie lubelskim może otrzymać do 70 % dofinansowania.Sposób obliczenia:
premia za rodzaj przedsiębiorstwa: 20 % + lokalizacja projektu: 50%
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
nemo 28 cze 2021 (10:24)

I dlatego na ulicach coraz więcej super samochodów a ceny nieruchomości rosną w oczach . Ktoś te głupoty wykona : – usługi audytu wzorniczego i otoczenia rynkowego,
– usługi przygotowania strategii opracowania nowego projektu wzorniczego,
– usługi prototypowania i testów, z wyłączeniem zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych służących zbudowaniu prototypu oraz jego przetestowania),
– usługi doradcze w zakresie wdrożenia nowego lub ulepszonego produktu, z wyłączeniem usług