Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Młode matki prowadzące firmy kontra ZUS. „Zabrano mi świadczenie, bo używałam telefonu”

Młode mamy prowadzące własne firmy, którym ZUS odebrał świadczenie skrzyknęły się na Facebooku i walczą o swoje prawa. Przedstawiciele instytucji odpowiadają, że muszą dbać o interes wszystkich klientów ZUS, a prześwietlanie zasadności wypłaty świadczeń to ich ustawowy obowiązek.

ZUS jest jak czarodziej — z pracy na etacie zrobi osobę współpracującą, z osoby prowadzącej działalność gospodarczą zrobi etatowca … takie czary mary jak im tam pasuje, a wszystko po to, aby pozbawić prawa do świadczenia — brzmi jedna z treści zamieszczonych na profilu „Ruch Społeczny Kobiety na DG kontra ZUS”. To właśnie na nim przedsiębiorcze panie prześwietlane przez ZUS zamieszczają najróżniejsze relacje z kontroli, które przechodzą ich firmy. Społeczność liczy w tej chwili 2433 osoby, a sytuacji z życia wziętych przybywa z dnia na dzień.

Jednym z wiodących wątków jest problem prowadzenia firmy w czasie przebywania na L4. Zdaniem pań jednym ze sposobów ZUS na pozbawienie ich świadczeń jest wyszukiwanie absurdalnych dowodów na pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego.

– Mam dwie sprawy w sądzie. Jedna dotyczy właśnie tego, że będąc na l4 prowadziłam działalność –  druga, że nie prowadziłam działalności (nie będąc na l4), gdyż wystawiałam za mało faktur – pisze Agnieszka C.

Ja mam cofnięte świadczenie bo używałam telefonu i komputera ?♀️ (tak ogólnie rzecz ujmując,chociaż w decyzji właśnie to było powodem)na zwolnieniu nie możesz istnieć ? Aneta H

Jestem fotografem ślubnym a w tyg pracuje na umowę o prace jako przedstawiciel – przy kontroli pytanie nr 18 było hitem- Ja miałam super punkt „ jak udało się pani pogodzić pozarolniczą działalność gospodarcza z praca u płatnika” ? – ps. Jak pobierali składki nie interesowało ich ze pracuje za dwoje. Karolina W.

Jestem zrozpaczona! Dostałam takie pismo wkrótce po moim odwołaniu od decyzji ZUSu w 2019 roku, że moja firma była przez lata fikcyjna ( od sierpnia 2017 roku jest zamknięta). Założyłam firmę w 2013 roku, urodziłam dziecko w 2015 roku. Jakim prawem ZUS prosi mnie o moją dokumentację medyczną z poradni ginekologicznej za lata 2014-2015. Katarzyna L.

 

Członkinie społeczności dzielą się także doświadczeniami z przebiegu kontroli w firmie czy samej wizyty w ZUS. Wyjaśnienia składane przed kontrolerami wspominają tak:

Mnie na przesłuchaniu (w ZUS – przyp. red.) pytali o kolor ścian w moim salonie i jakie mam meble. Jakby to miało wpływ na to, czy podlegam ubezpieczeniu.

U mnie „rutynowa” kontrola trwała pół roku, w tym czasie nikt nie informował mnie co dzieje się w sprawie. Coś, co mogło być sprawdzone w max 15 minut, przeciągnęło się pół roku. Oczywiście kontrola zakończona pozytywnie, ale nie zgadzam sie by po 6 latach ZUS nagle sprawdzał mnie czy moja działalność nie jest fikcyjna. Ewelina P.

Założycielki profilu zachęcają także do wzięcia udziału w akcji pod hasztagiem #NieJestemFikcyjna. W jej ramach panie prowadzące działalność zamieszczają zdjęcia dokumentujące wykonywaną przez nie pracę związaną z przedmiotem działalności. Fotografie mają być dowodami na to, że firmy założone przez młode matki rzeczywiście istnieją i działają wbrew temu co zarzuca im Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS odpowiada

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiadają, że działanie instytucji ma jedynie zabezpieczyć interes wszystkich klientów. Obowiązek sprawdzenia tytułu do wypłaty świadczenia wynika wprost z ustawy. W rozmowie z Radiem ZET Wojciech Adrusiewicz, rzecznik ZUS podkreślił, że kontrole i aktywność instytucji nie dotyczą tylko matek i tylko przedstawicielek płci pięknej. Także mężczyźni podlegają takiemu prześwietlaniu, gdy pojawiają się znaki zapytania. Kontrole zdaniem rzecznika odbywają się tylko, gdy pojawiają się wątpliwości dotyczące faktu, czy działalność była rzeczywiście prowadzona, składki odprowadzane, a co za tym idzie założycielka firmy zyskała prawo do świadczenia.

Komentarz dla MamBiznes.pl

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Centrali ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek weryfikować tytuł do ubezpieczenia osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Przed każdą wypłatą świadczenia chorobowego automatycznie sprawdzane jest konto osoby, której ma być wypłacony zasiłek. Jest to standardowe działanie związane z dbałością o prawidłowość wypłat z Funduszu Chorobowego. Nie ma w tym działaniu żadnego preferowania płci, zawodu, wieku, czy grupy społecznej. Każdy klient traktowany jest identycznie. Jeżeli powstają jakiekolwiek wątpliwości podczas analizy konta, Zakład ma prawo i obowiązek sprawdzić, czy nie doszło np. do fikcyjnego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, sztucznego zawyżenia podstawy wymiaru składek w przypadku osób zatrudnionych na etacie oraz czy  zarejestrowana działalność gospodarcza była realnie prowadzona. Podkreślam – to jest nasz obowiązek wynikający z troski o prawidłowość wypłat z Funduszu Chorobowego.

Podkreślam też, że nie ma żadnego ukierunkowania naszych kontroli na jakąś wybraną grupę społeczną, zawodową czy płeć. W ubiegłym roku 75 proc. decyzji stwierdzających niepodleganie ubezpieczeniom społecznym, co oznacza brak uprawnień do świadczeń chorobowych, dotyczyło osób zatrudnionych na etacie. Decyzji dotyczących osób prowadzących działalność gospodarczą było blisko 700 a jedynie ok. 200 z nich dotyczyło kobiet w ciąży. Te dane są jasnym zaprzeczeniem jakobyśmy ukierunkowywali nasze kontrole na kobiety w ciąży prowadzące działalność gospodarczą. Nie ma o tym mowy i być nie może. Kontrole obejmują każdą grupę zawodową i społeczną, a większość z nich dotyczy etatowych pracowników a w przypadku działalności gospodarczej – jednak mężczyzn.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
apamea 20 paź 2019 (00:36)

. Kontrole powinny być przed przyznaniem świadczenia, jeżeli Zus ma jakiekolwiek wątpliwości co do jego zasadności. Prawo nie powinno działać wstecz. Wypłata świadczenia powinna być równoznaczna z uznaniem przez ZUS niepodważalnego prawa do uzyskania tego swiadczenia, bez możliwości cofnięcia tej decyzji po np kilku latach pniewaz takie dzialanie to brak stabilności i poczucia bezpieczeństwa dla przedsiębiorcow i pracowników, co jest zaprzeczeniem celu istnienia ZUS.