Najsłynniejsze klapki świata sprzedane za 1,1 mld dolarów

Firma produkująca najsłynniejsze japonki na świecie została sprzedana. Popularne Havaianas znalazły kupca, który wyłożył 1,1 mld dolarów.

Brazylijski brand został sprzedany przez J&F Investimentos, która posiadała pakiet kontrolny. Nowym właścicielem została grupa funduszy inwestycyjnych – donosi Reuters. Nowi właściciele to rodzimy kapitał, co oznacza, że Havaianas pozostaną w brazylijskich rękach. Do sprzedaży najpopularniejszych klapek na świecie dotychczasowych właścicieli zmusiły kary zasądzone za korupcję. Spółka zarządza bowiem majątkiem brazylijskich miliarderów, którzy mają ostatnio problemy z prawem.

Havaianas to brazylijska marka stworzona przez Roberta Frasera w 1962 roku, który zainspirował się japońskimi sandałami zori. Pomysłodawca jako pierwszy rozpoczął produkcję klapek z gumy z designem wzorowanym na słomkowych podeszwach japońskich odpowiedników. Początkowo wszystkie Havaianas charakteryzowały się białymi wkładkami z kolorowymi klamrami i pasami. Ze względu na ich prostotę i niską cenę, sandały stały się popularne wśród najniższych klas społecznych Brazylii. W 1994 roku Havaianas wydał nową linię ośmiu jednokolorowych sandałów o nazwie Havaianas Top co zaowocowało sprzedażą także wśród zamożniejszych klientów. Obecnie firm produkuje rocznie 150 milionów par japonek na całym świecie. Przeczytaj także:

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*