Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Najważniejsze zmiany, które rząd szykuje dla przedsiębiorców

Ubiegły rok obfitował w liczne zmiany, które dotykały bezpośrednio lub pośrednio przedsiębiorców. O nich informowaliśmy już w artykule „Zmiany, zmiany, zmiany… Przedsiębiorcy nie mieli łatwo w 2018 roku”. Jednak obecny rok również zapowiada się dość intensywnie.

Fot. YAY Foto/ cherezoff

Na samym początku, wśród zmian, które czekają przedsiębiorców, warto wymienić tzw. „Pakiet przyjazne prawo”. Jest to zupełnie nowy pomysł Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Pakiet wprowadza ok. 70 zmian, które mają wpływ na działalność mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Zmiany mają wejść w życie już od nowego roku podatkowego.

Jedną z kluczowych zmian, które wprowadza PPP jest wprowadzenie „prawa do błędu”. Ma ono opierać się na przekonaniu, że początkujący przedsiębiorcy, którzy popełniają błędy, nie mają złej woli do ich popełniania. Zatem w przypadku naruszenia przepisów, przedsiębiorca nie będzie podlegał karze. Jednak nie każdy z tej nowości prawnej będzie mógł skorzystać. Została ona zarezerwowana tylko i wyłącznie dla nowych podmiotów, przez pierwszy ich rok działalności.

Kolejną istotną kwestią, którą chce zmienić MPiT jest wydłużenie terminu rozliczenia VAT. Obecnie jest to 10 dni od odprawy celnej. Po zmianie czas ten wyniesie do 25 dnia następnego miesiąca, wraz z deklaracją VAT-7.

Kolejną kwestią jest rozszerzenie definicji rzemieślnika. Dzięki temu będą mogli skorzystać z innej formy prawnej niż wpis do CEIDG. Zgodnie z informacjami podawanymi przez MPiT, wykonywanie rzemiosła będzie możliwe przez spółkę jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną, jednoosobową spółkę kapitałową. Warunkiem jest to, by co najmniej jeden ze wspólników miał kwalifikacje zawodowe, a pozostali wspólnicy byli małżonkiem lub krewnymi w linii prostej.

Wśród innych przewidzianych w pakiecie rozwiązań wymieniono m.in. kolejne ułatwienia w sukcesji firm, rozszerzenie możliwości podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Polsce przez cudzoziemców już pracujących w naszym kraju, likwidację skokowego wzrostu opłat na PFRON.

Kary za opóźnione płatności

Kolejna regulacją, którą chce wprowadzić Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii jest kara za nieterminowe opłacanie faktur. Jest to dość dobra wiadomość szczególnie dla małych przedsiębiorców. Często te podmioty odnotowywały bardzo duże zadłużenia, w szczególności gdy współpracowały z większym podmiotem. Duży kontrahent często nie płaci w terminie, bo wie, że małe firmy są wręcz skazane na współpracę z tymi większymi. Dlatego też zdecydowano się wprowadzić odgórne sankcje, które ograniczyłyby takie sytuacje.

Zgodnie z nową regulacją przedsiębiorcy będą mieli 60 dni na uregulowanie wszystkich faktur. W przypadku opóźnienia będą zobowiązani do zapłaty kary w wysokości do 5 proc. wartości transakcji.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.