Napływ emigrantów do Europy spowodował wzrost przedsiębiorczości

Kryzys związany z masową emigracji na kontynent europejski spowodował niecodzienny skutek.  W ostatnich lata odnotowano gwałtowny wzrost innowacyjnych firm – informuje portal Eu-Startups. Podobny przypadek odnotowano w latach w 1995–2005 w Dolinie Krzemowej.

Fot. FORUM/ Yannis Behrakis

Kryzys w Syrii oraz w krajach Afryki Północnej doprowadził do masowej migracji ludności do Europy. Wielu mieszkańców Starego Kontynentu miało bardzo zróżnicowane zdanie na temat przyjmowania przybyszów. Jednak jak wynika z badań, na które powołuje się portal Eu-Startups migracja miała nie tylko wady, ale również i zalety.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez RedaktionsNetzwerk Deutschland, imigranci w Niemczech bardzo chętnie zakładają własny biznes. Jeszcze w 2003 tylko 13 proc. decydowało się na taką formę zarobkową, dwanaście lat później udział przedsiębiorców wśród imigrantów wzrósł do 44 proc. Podobną sytuację zaobserwowano w USA w latach 1995-2005, a dokładniej w Kalifornii. Napływ nowych mieszkańców spowodował gwałtowny wzrost przedsiębiorczości. Jak wskazywały ówczesne analizy, niemal co drugi emigrant zakładał własny biznes, bardzo często innowacyjny start-up.

Poznaj historię uchodźców, którzy założyli własny biznes

 

Portal przytoczył również inne badanie czasopisma naukowego Nature. W ramach niego przeanalizowano dane z 30 lat 15 krajów Europy Zachodniej. Wykazały one, że uchodźcy są w stanie „przynieść korzyści gospodarkom krajów przyjmujących w ciągu pięciu lat od przybycia”. Do podobnego zdania doszła Komisja Europejska. Jak wynika z jej analiz, nie prawdą jest, że uchodźcy żyją głównie z zasiłków. Natomiast nowi mieszkańcy w dłuższym okresie mogą przynieść korzyści społeczne, gospodarcze i fiskalne – informuje Komisja Europejska.

Obecnie, jak wskazuje Komisja Europejska, w Unii Europejskiej migranci stanowią ważną grupę potencjalnych przedsiębiorców. Jednak na ich drodze stoi wiele barier, przede wszystkim prawnych, kulturowych i językowych. Pojawiło się wiele start-upów, które próbują rozwiązać te problemy. Jednym z nich jest Startup Migrants , który został założony w styczniu 2018 roku przez Marię Amelie i Nicolai Strøm-Olsen, którzy mocno wierzą, że „każdy w Europie powinien mieć równe szanse na założenie firmy” – przytacza Eu-Startups.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*