Nawet 1 mln zł dotacji na działalność gospodarczą. Lista najciekawszych pomysłów na biznes

Nawet 1 mln zł na realizację swojego pomysłu na biznes i wprowadzenie produktu lub usługi na rynek otrzymał każdy z 12 pomysłów wyłonionych w ramach kolejnego konkursu. W inicjatywie mogli wziąć tylko pomysłodawcy, których przedsięwzięcia przeszły najpierw program Platform Startowych. Wśród projektów wspartych dotacją znalazły się takie ja: słomka z aktywnym filtrem, innowacyjny system hodowli pszczół czy nauka online udzielania pierwszej pomocy.

Foto: YAY Foto

To była już dziewiąta runda konkursu, w ramach którego młode, perspektywiczne biznesy mogły ubiegać się o dotację na rozwój innowacyjnej działalności gospodarczej. Wsparcie przyznane młodym przedsiębiorcom jest bezzwrotne. Najwyższa kwota dotacji wyniosła 999 tys. zł. Pomysłodawcy, którzy nie zdążyli w obecnym naborze mają jeszcze kilka szans ponieważ zostanie przeprowadzonych jeszcze osiem konkursów.

Pomysłów nie brakuje, czyli od słomki do hodowli pszczół

Na pomysłodawców, którzy ze swoim projektem przeszli etap inkubacji pod okiem jednej z Platform Startowych do rozdania pozostało jeszcze blisko 200 mln zł. W dziewiątej rundzie konkursu przyznano w sumie 11 mln zł, które trafią na konta 12 młodych spółek. Wszystko w ramach inicjatywy „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” realizowanego w ramach Programu Polska Wschodnia.

Na liście wspartych pomysłów znalazły się przedsięwzięcia z różnych branż, sektorów gospodarki oraz nakierunkowane na różne rynki. Autorzy systemu do budowy scenografii oparty w 100% na materiałach pochodzących z recyklingu pozyskali kwotę 999 tys. zł. Z kolei pomysłodawcy Actistraw słomki z aktywnym filtrem otrzymali 643 tys. zł dotacji na rozwój przedsięwzięcia. Osmia 4.0 , czyli innowacyjny system do hodowli pszczół został wsparty kwotą 997 tys. zł. Na konto spółki BIOmesh trafi kwota 999 tys. zł na realizację platformy monitorowania ryzyka pleśni przechowalniczej w produktach spożywczych. Również kwotę 999 tys. zł pozyskała spółka Einfleer, która zamierza wprowadzić na rynek rozwiązanie do zarządzania pojazdami elektromikromobilności i tworzenia mini-flot. Pomysł systemu wykrywania obiektów na płaskich powierzchniach portu lotniczego otrzymał wsparcie w kwocie 992 tys. zł. Pełna lista pomysłów, które otrzymały dotację dostępna jest tutaj.

Na co pomysłodawcy mogą pozyskane środki:

• na zakup usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego
• wynagrodzenie pracy personelu projektu
• zakup środków trwałych, surowców lub materiałów oraz wartości niematerialnych i prawnych
• organizację i przeprowadzenie działań, w tym promocyjno-informacyjnych, służących ekspansji rynkowej, w tym międzynarodowej

Nawet 1 mln zł na innowacyjna działalność gospodarczą

Maksymalna kwota do pozyskania w ramach programu to 1 mln zł. Pomysłodawca zobowiązany jest do pokrycia 15 proc. wartości projektu. Ta kwota stanowi minimalny wkład własny. W konkursie „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” mogą wziąć udział młode, innowacyjne spółki inkubowane pod skrzydłami Platform Startowych z województw makroregionu Polski Wschodniej: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Spółki muszą pomyślnie zakończyć inkubację i być gotowe do wprowadzenia produktu na rynek krajowy lub zagraniczny oraz systematycznie zwiększać sprzedaż.

Konkurs podzielono na 17 rund, ostatnia z nich zakończy się 30.12.2021 r. Obecnie trwa nabór w XIII rundzie konkursu. Zgłoszenia będą przyjmowane do 28.06.2021 r.
Na młode firmy czeka jeszcze ok. 197 mln zł, a budżet całego konkursu wynosi 390 mln zł.

O dotacjach i inicjatywach skierowanych do start-upów

Programy inkubacyjne, dofinansowanie w kwocie nawet 1 mln zł na wprowadzenie produktu lub usługi na rynek, inicjatywy akceleracyjne, dotacje na przygotowanie nowego projektu wzorniczego to tylko niektóre propozycje dostępne dla start-upów. Programy różnią się pod względem maksymalnej kwoty wsparcia, wymagań dotyczących wkładu własnego. Nie wszystkie oferują środki na start-up – niektóre pomagają pomysłodawcy w pracy nad finalnym modelem biznesowym. Wszystkie jednak skierowane są do młodych, perspektywicznych, technologicznych biznesów. Reszta w artykule Dotacje i programy dla start-upów. Lista dostępnych programów.

Przeczytaj także:

Sprawdź także,  jakie oferty kredytów firmowych przygotowały banki.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*