Nawet 200 tys. zł bezzwrotnej dotacji na własny biznes. Oto lista pomysłów ze wsparciem

Biodegradowalne surowce, sprzęt nawigacyjny dla osób niewidomych, oprogramowanie  wspierające projektowanie baterii do samochodów elektrycznych. To niektóre z pomysłów, które przeszły proces akceleracji i pozyskały dofinansowanie nawet do 200 tys. zł. Zakończyła się własnie druga runda Akceleratora Innowacji Przemysłowych IndustryLab.

Shutterstock/imred

W ramach projektu skierowanego do młodych firm technologicznych organizatorzy poszukiwali przedsięwzięć, które mogą zostać wykorzystane przez duże podmioty przemysłowe. W programie wzięło udział 23 młodych przedsiębiorców.

Inicjatywa realizowana przez spółkę DGA finansowana jest w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, oś priorytetowa II Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I, Działanie 2.5 Programu akceleracyjne. Program zakłada inicjowanie współpracy między podmiotami działającymi w przemyśle, a autorami ciekawych, perspektywicznych przedsięwzięć, które mogą zostać przez duże spółki zaadoptowane i wdrożone. Inicjatywa składa się z kilku elementów takich jak: uczestnictwo w warsztatach, szkoleniach, mentoringu. Zakwalifikowani do akceleratora pomysłodawcy otrzymują dostęp do wiedzy z zakresu tworzenia prezentacji, weryfikacji modelu biznesowego, technik sprzedaży, prawa, własności intelektualnej.

Do 200 tys. zł bezzwrotnej dotacji na własny biznes

W czasie trwającej 6 miesięcy drugiej rundy inicjatywy 23 start-upy uzyskały w sumie 4 tys. godzin wsparcia szkoleniowego udzielonego przez 40 praktyków i ekspertów z najróżniejszych dziedzin. Akceleracja miała im pomóc w weryfikacji modelu biznesowego i dostosowaniu przedsięwzięcia do realiów rynkowych oraz potrzeb przemysłu. Finałem półrocznego procesu akceleracji i pracy nad projektami inkubowanymi w ramach IndustryLab było tzw. DemoDay. Wydarzenie miało miejsce pod koniec października i uczestniczyli w nim przedstawiciele 16 partnerów. Przed tym gronem autorzy przedsięwzięć prezentowali swoje rozwiązania wskazując innowacyjny charakter, przewagi konkurencyjne oraz zalety swoich projektów. Wśród partnerów znalazły się następujące marki: RYWAL-RHC, ARHELAN, MPWiK, PKP Energetyka, Krosno Glass, Dr. Schumacher, PLASTWIL, Biuro Inwestycji Kapitałowych, Mercedes-Benz BMG Goworowski, Allmedica oraz Grupa Unimax, Solaris Bus & Coach, CELSA Huta Ostrowiec, DRUMET Liny i Druty, HCP Fabryka Pojazdów Szynowych, Stora Enso Polska.

Projekty, które uczestniczyły w półrocznym programie akceleracyjnym oprócz wsparcia merytorycznego i eksperckiego mogły liczyć na zastrzyk gotówki, który pomoże w realizacji swojego przedsięwzięcia. Maksymalna kwota bezzwrotnego dofinansowania wynosiła 200 tys. zł. Decyzje o poziomie wsparcia uzależnione były od indywidualnych potrzeb poszczególnych start-upów. Wśród projektów realizowanych w ramach drugiej rundy IndustryLab  znalazły się m.in. : system identyfikujący parametry poruszających się pojazdów szynowych, oprogramowanie służące do projektowania baterii dla pojazdów elektrycznych, a także urządzenie nawigacyjne dla osób niewidomych do montażu w pojazdach komunikacji publicznej. Na liście wspartych przedsięwzięć znalazły się także: w pełni biodegradowalne materiały kompozytowe oraz narzędzia do zdalnego i automatycznego monitoringu maszyn. M W sumie w ramach wszystkich naborów IndustryLab chce wesprzeć łącznie 50 innowacyjnych, młodych firm.

IndustryLab w pigułce

– do 200 tys. zł bezzwrotnej dotacji na rozwój innowacyjnego produktu lub usługi;

– udział w Demo Day – prezentacji przed inwestorami, mediami oraz potencjalnymi kontrahentami;

– dostęp do infrastruktury, wiedzy i doświadczenia pracowników Odbiorców Technologii;

– uczestnictwo w warsztatach i szkoleniach z zakresu:

– technik pracy w zespole oraz metodyką pracy scrum,

– rozwoju modelu biznesowego i weryfikowania założeń biznesowych z klientem,

– tworzenia prezentacji biznesowych oraz przygotowania do przedstawienia pomysłu inwestorom,

– finansów i analizy opłacalności prowadzonych projektów;

– indywidualna praca z mentorem, który pomoże zrealizować ustalone cele i przejść przez kolejne kamienie milowe projektu;

– dodatkowe wsparcie pre- i postakceleracyjne;

– możliwość sprzedaży produktów bezpośrednio do klientów, Odbiorców Technologii oraz DGA S.A.;

– wsparcie w procesie pozyskania dalszego finansowania

Przeczytaj także:

Sprawdź także,  jakie oferty kredytów firmowych przygotowały banki.

Komentarze

Avatar

traktroem po A1

13 listopada 2020 Odpowiedz

obecnie duzo bardziej dostepne sa srodki z kazdego programu w przeciwienstwie do okresu 8-10-12 lat temu skad pochodzi stereotyp ze otwrzymanie dopfinansowania graniczy z cudem poparte znajomosciami.. obecnie duzo sie zmienilo , kadry sie zmienily na takie ktore ogarniaja tematy na cacy. Jezeli myslicie o jakimkolwiek dofinansowaniu to jak nie potraficie sami to jest mnustwo ludzi ktorzy zawodowo sie tym zajmuja i przeprowadza przez caly proces za psi grosz…

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*