Nawet 900 tys. zł dotacji dla przedsiębiorców. Są fundusze unijne do rozdania

Nawet 900 tys. zł mogli w sumie pozyskać przedsiębiorcy w ramach programu „Bony na innowacje MŚP” realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Inicjatywa skierowana jest do firm, które pracują nad innowacyjnymi produktami lub usługami i szukają finansowego zastrzyku, aby doprowadzić projekt do realizacji.

Na firmy z pomysłami czekają miliony z UE (Fot: Forum/ Mariusz Szacho)

 

 „Bony na innowacje dla MŚP” to program, który trwa od sierpnia roku 2015. Od tego czasu przeprowadzono już 10 rund konkursu. Właśnie zakończyła się ostatnia, w której w ramach etapu inwestycyjnego przyznano wsparcie 11 przedsiębiorcom na łączną kwotę 7,5 mln zł.

Nawet 900 tys. zł dotacji dla innowacyjnych firm

Program podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy z nich – usługowy – umożliwia opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, technologii lub projektu wzorniczego poprzez zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych. W ramach dwóch etapów przedsiębiorca mógł pozyskać nawet 900 tys. zł wsparcia. W konkursie ogólnym oraz z komponentem Dostępność Plus przedsiębiorcy złożyli łącznie 34 wnioski na kwotę ponad 14 mln zł. Pozytywnie oceniono projekty 18 firm, którym przyznano dofinansowanie na prawie 7,5 mln zł. Konkurs jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

W konkursie usługowym przedsiębiorcy musieli wnieść wkład własny w wysokości zaledwie 15 proc. kosztów projektu. Maksymalne wsparcie na jakie mogli liczyć to natomiast 340 tys. zł., a całkowita wartość projektu, nie mogła przekroczyć 400 tys. zł. W konkursach inwestycyjnych wymagany był większy wkład własny – co najmniej 30 proc. wartości projektu w zależności od wielkości firmy oraz miejsca wdrożenia innowacji – ale też przedsiębiorcy mogli liczyć na większe dofinansowanie – maksymalnie 560 tys. zł. Na tym etapie całkowity koszt projektu musiał się zamknąć w kwocie 800 tys. zł.

Pomyślne ukończenie tego etapu daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na wdrożenie pomysłu na innowację technologiczną w ramach drugiego etapu – inwestycyjnego. Równolegle trwały konkursy na dofinansowanie projektów, które realizują rządowy program Dostępność Plus. W tym wypadku szanse na dofinansowanie miały innowacje produktowe, które ułatwią codzienne funkcjonowanie osób z różnymi rodzajami ograniczeń, w tym np. seniorów, osób niepełnosprawnych czy dużych rodzin.

Jakie branże uzyskały wsparcie

W drugim etapie konkursu „Bony na innowacje dla MŚP” (inwestycyjnym ogólnym) złożono łącznie 32 wnioski na kwotę niemal 13,5 mln zł. 17 spośród nich rekomendowano do przyznania dofinansowania – 3 pochodziły z województwa mazowieckiego, 14 zaś z pozostałych województw. Do wnioskodawców, którzy pomyślnie przeszli ten etap, trafi łącznie ponad 7 mln. zł. Przedsiębiorcy mogli ubiegać się o dofinansowanie także w równolegle prowadzonym konkursie Dostępność Plus. Z tym poddziałaniu złożono 2 wnioski o dofinansowanie na ponad 710 tys. zł. Do otrzymania dotacji w kwocie 400 tyś. zł rekomendowano jeden z nich.

Wśród projektów, które otrzymały dofinansowanie znalazły się branże reprezentowane przez takie PKD jak: Produkcja maszyn dla rolnictwa i leśnictwa, Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia, czy kilkunastu innych specyficznych PKD dotyczących właśnie produkcji.

Wśród najczęściej występujących w projektach krajowych inteligentnych specjalizacji znalazły się: KIS 2 (Innowacyjne technologie, procesy i produkty sektora rolno-spożywczego i leśno-drzewnego), KIS 1 (Zdrowe społeczeństwo), KIS 5 (Inteligentne i energooszczędne budownictwo), KIS 12 (Automatyzacja i robotyka procesów technologicznych) czy KIS 8 (Wielofunkcyjne materiały i kompozyty o zaawansowanych właściwościach, w tym nanoprocesy i nanoprodukty). Co pokazuje, że mikro i małe firmy mają różnorodne pomysły na innowacyjne produkty, które wdrażają na rynek.

„Bony na innowacje MŚP”:

I etap – usługowy

  • maksymalna wartość projektu – 400 tys zł
  • maksymalna kwota dotacji – 340 tys. zł
  • wkład własny: minimum 15%
  • maksymalna kwota wkładu własnego – 60 tys. zł

II etap – inwestycyjny

  •  maksymalna wartość projektu – 800 tys zł
  • – maksymalna kwota dotacji – 560 tys. zł
  • – wkład własny: minimum 30%
  • – maksymalna kwota wkładu własnego – 240 tys. zł

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*