Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

NIK słabo ocenia likwidowanie barier prawnych w rozwoju firm rodzinnych

Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała rozwój firm rodzinnych. Jak wynika z przeprowadzonego badania, rodzinne biznesy wciąż napotykają liczne bariery prawne. Ponadto dotychczasowe rozwiązania wprowadzone w ramach Pakietu 100 zmian dla firm oraz Konstytucji dla Biznesu są niewystarczające.

Przez ostatni rok pojawiło się wiele zmian prawnych, przygotowanych przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Wśród nich można Pakietu 100 zmian dla firm oraz Konstytucja dla Biznesu. Także Minister Finansów postanowił uprościć życie przedsiębiorcom poprzez zmianę  przepisów Ordynacji podatkowej. Jednak jak wynika z przeprowadzonego raportu Najwyższej Izby Kontroli dotychczasowe wysiłki rządu nie likwidują większości barier prawnych w rozwoju firm rodzinnych.

Fot. NIK

W ocenie NIK wprowadzone zmiany legislacyjne nie przyczyniają się w pełni do skutecznej likwidacji barier w rozwoju firm rodzinnych,  a wprowadzone regulacje, jakkolwiek potrzebne, mogą nie dotyczyć obszarów i zagadnień najbardziej oczekiwanych przez przedsiębiorców – można przeczytać w raporcie NIK.

Jak wynikło z przeprowadzonego badania, wiele z udogodnień, który wprowadził Pakiet 100 zmian, nie jest wykorzystywany przez firmy rodzinne. Idealnym przykładem jest tutaj ZUS, w którym rozstrzygnięto wątpliwości faktyczne na korzyść przedsiębiorcy tylko w dwóch przypadkach na 724 zbadanych. Nie lepiej jest w przypadku Urzędów Miast, gdzie z postępowania uproszczonego skorzystało zaledwie 3 firmy na 300 zbadanych.

Obecnie Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą Ordynacji podatkowej. Jednak jak zaznacza NIK, ten projekt miał zostać przygotowany nie później niż w terminie dwóch lat od przyjęcia 13 października 2015 roku przez Radę. Jednak jak można przeczytać na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego projekt obecnie znajduje się na etapie opiniowania, zatem jeszcze pozostała długa droga zanim zostanie przyjęta ostateczna wersja przez Radę Ministrów. Oznacza to, że już dziś zmiana ordynacji podatkowej jest już spóźniona o blisko 1,5 roku.

Fot. NIK

Co więcej kontrola w urzędach skarbowych i Ministerstwie Finansów pokazała, że skomplikowany charakter przepisów prawa oraz częste jego zmiany mogą w dalszym ciągu stanowić główną barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Przejawia się to w licznych pomyłkach zarówno pracowników tych instytucji jak i podatników. Wskazała na to duża liczba interpretacji indywidualnych uchylanych przez sądy administracyjne. Jak wskazuje NIK, średnio co druga z nich została uchylona. Ankieta została przeprowadzone na grupie 99 firm rodzinnych.

Jak wskazują sami przedsiębiorcy największą dla nich przeszkodą jest złożoność przepisów podatkowych i brak ich interpretacji. Tak wskazuje 81,8 proc przedsiębiorców w ankiecie przeprowadzonym na zlecenie NIK. Na drugiej pozycji częstotliwość zmian prawa oraz  koszty zatrudnienia.

Fot. NIK

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.