W Norwegii powstaje pierwszy na świecie autonomiczny statek

Do tej pory autonomiczne pojazdy poruszały się wyłącznie po lądzie. Jednak zmieniły to brytyjskie i norweskie firmy, które stworzyły pierwszy na świecie autonomiczny statek o nazwie Hrönn.

Fot. YouTube.com

Przez świat przebiega prawdziwa rewolucja w komunikacji. Jeszcze kilka lat temu samojeżdżące pojazdy były czymś nierzeczywistym. Jednak dziś coraz częściej o nich słyszymy. Po drogach poruszają się autonomiczne ciężarówki, czy też zwykłe samochody osobowe. Jednak teraz do tego grona dołączyły również statki.

Nowa technologia została opracowana we współpracy brytyjskiej firmy Automated Ships Ltd oraz norweskiego producenta elektroniki okrętowej Konsberg. Cały projekt jest realizowany w norweskim mieście Trondheim. Nie bez przyczyny to właśnie w tej lokalizacji prowadzone były wszystkie testy. Trndheim leży pośród fiordów, dzięki czemu łódź mogą przejść testy w bardzo różnych warunkach.  Regulacje prawne również nie okazały się przeszkodą. To dzięki zaangażowaniu władz lokalnych oraz norweskich władz rządowych.

Statek będzie mógł być użyty do prac badawczych, współpracy z bezzałogowymi pojazdami podwodnymi, a także jako statek zaopatrujący przybrzeżne instalacje oraz hodowle ryb albo statek zabezpieczający. Będzie też wyposażony w instalację do walki z pożarami na morzu. Według twórców, pierwszy autonomiczny statek, będzie można zobaczyć już w tym roku.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*