Dwa nowe fundusze VC otrzymały finansowanie od PFR Ventures

PFR Ventures podpisało umowy z dwoma nowymi zespołami: Freya Capital i Tangent Line. Otrzymały od publicznego inwestora w sumie 110 mln PLN. Ich łączna kapitalizacja wynosi ponad 145 mln PLN.

Nowe umowy zostały podpisane jeszcze w 2020 roku. Negocjacje prowadzone były zdalnie, ze względu na ograniczenia i reżim sanitarny. Mimo utrudnień, proces trwał krócej niż średni czas od złożenia oferty do podpisania dokumentów.

– Po roku od lockdownu działamy bez zmian. Nadal inwestujemy w fundusze VC i zarządzamy portfelem już istniejących zespołów. Jeszcze w tym roku ogłosimy kolejne inwestycje. Dziś możemy pochwalić się dwoma kolejnymi lokalnymi zespołami. To tzw. „first-time teams”, ale tworzący je ludzie mają doświadczenie inwestycyjne z polskiego ekosystemu innowacji – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Oba zespoły posiadają doświadczenie inwestycyjne w sektorze innowacyjnych przedsiębiorstw. Różni je model oraz strategia inwestycyjna. PFR Ventures zainwestowało kolejno 50 mln PLN w Freya Capital i blisko 60 mln PLN w Tangent Line. Dodatkowe 37 mln PLN dołożą inwestorzy prywatni. Obie inwestycje zrealizowane zostały z Programu Inteligentny Rozwój, które stanowią część z środków zarządzanych przez PFR Ventures.

Freya Capital to fundusz stworzony przez Huberta Anyżewskiego, Zbigniewa Barwicza, Jana Grochowicza i Michała Lewandowskiego. Zespół planuje inwestować w projekty w różnych branżach i sektorach, m.in. z obszarów MedTech, CleanTech, InsurTech & FinTech, Gaming oraz ICT. Kapitalizacja funduszu wynosi 63 mln PLN. Freya Capital będzie inwestować na etapach pre-seed i seed, a pojedyncza inwestycja może sięgnąć maksymalnie 4 mln PLN.

Tangent Line będzie inwestować w spółki z obszaru przemysłu 4.0, biotechnologii, technologii żywności i rolnictwa oraz ochrony środowiska. Zespół działa w modelu koinwestycyjnym w– do każdej z transakcji będzie poszukiwał inwestorów prywatnych – przedsiębiorstw lub aniołów biznesu. Łączna kapitalizacja, z udziałem wkładu koinwestorów, wynosi 82 mln zł. Fundusz będzie inwestować w spółki w rundach seed oraz fazie growth, a jego strategia inwestycyjna zakłada wejścia kapitałowe powyżej 5 mln PLN.

Od 2018 PFR Ventures zainwestowało łącznie w 34 fundusze, które aktywnie poszukują najlepszych i najbardziej innowacyjnych projektów. Posiadają one na inwestycje łącznie ponad 2 mld PLN.
PFR Ventures to spółka zarządzająca funduszami funduszy, które wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestuje w fundusze Venture Capital oraz Private Equity. Celem PFR Ventures jest zasilenie tym kapitałem polskich, innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju. PFR Ventures posiada obecnie w swoim portfelu ponad 50 funduszy, które dokonały ponad 250 inwestycji.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*