Od nowego roku do ZUS jeden przelew zamiast czterech

Od nowego roku przedsiębiorcy będą wykonywali tylko jeden przelew na łączną kwotę wszystkich składek, jakie są zobowiązane odprowadzać firmy. Będzie więc jeden przelew łącznie na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy Fundusz Emerytur Pomostowych.

„Każda osoba, która ma zadłużenie w ZUS-ie, musi się jednak liczyć z tym, że od 1 stycznia wpłacane składki w pierwszej kolejności będą pokrywać to zadłużenie” – podkreśla rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.

Wyjaśnia, że na swój dług i jego jak najszybszą spłatę powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby, które wpłacają składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Ich wpłata w pierwszej kolejności pokryje zaległości wraz z odsetkami, a dopiero później bieżące składki. Oznacza to, że nie wystarczy środków na bieżące ubezpieczenie chorobowe. Tym samym taki dłużnik może nie być objęty ubezpieczeniem chorobowym.

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że zadłużeni w ZUS-ie mogą liczyć na rozłożenie długu na raty, a także na pomoc doradcy do spraw ulg i umorzeń. Doradca pomoże w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zadłużenia.
Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/dw

IAR

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*