Od milionera do bankruta

Tylko nielicznym udaje się zarobić pierwszy milion. Czasami jeszcze trudniej niż dojść do milionów jest utrzymać i pilnować stan posiadania. Redakcja Mambiznes.pl postanowiła prześwietlić byłych milionerów, którzy roztrwonili swój majątek, a ich konta bankowa są dzisiaj puste.

Idealny pomysł, szczęście to skrócona recepta na sukces finansowy. Niejednokrotnie przedsiębiorcy stają się z dnia na dzień bogaci. Ogromna ilość pieniędzy często zaślepia młodych bogaczy, powodując szybkie uszczuplenie ich majątku. Przedstawiamy historię 5 milionerów, którzy stracili cały swój majątek.

Kim Dotcom

Fot. Reuters

Pierwotnie nazywał się Kim Schmitz i pochodził z Niemiec. Jego pierwszy sukces finansowy, choć nie do końca legalny, pojawił się wraz z zainwestowaniem w bankrutującą spółkę LetsBuyIt. Zapowiedział wtedy, że zainwestuje w nią 100 mln USD, doprowadzając do ogromnego zainteresowania firmą, a kurs akcji poszybował 300 %. Wtedy Dotcom wycofał się z inwestycji, zarabiając ponad 1,5 mln USD. Jednak przełomem stał się jego nowy projekt Megaupload, portal pozwalający na wymianę i przechowywanie plików. W 2012 roku strona została zamknięta przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, ze względu na rażące łamanie praw autorskich. Tuż przed zamknięciem strona wyceniana była na 200 mln USD, jednak Kim Dotcom został zobowiązany do zapłaty 500 mln USD  odszkodowania na rzecz pokrzywdzonych twórców.

Bjorgolfur Gudmundsson 

Niegdyś był to jeden z najbogatszych osób na Islandii. Jego majątek wart był 1,1 mld USD, który należał również do jego syna, Thora. Tuż przed rokiem 2007 obydwaj zaangażowani byli w islandzki bank Landsbank. Jednak wraz z nadejściem kryzysu finansowego, system bankowy w Islandii upadł, doprowadzając do bankructwa rodzinę Gudmundsson. Pomimo wyzerowanego konta, wciąż na Bjorgolfurdzie Gudmundssonie spoczywa ponad 500 mln USD długu. 

Eike Batista

Fot. REUTERS/Ueslei Marcelino

Brazylijski miliarder w szczytowym momencie posiadał 30 mld USD. Wszystko wskazywało, że już nie długo prześcignie Billa Gatesa w rankingu na najbogatszą osobę na świecie. – W ciągu dziesięciu lat będę wart ok. 100 mld dolarów – chwalił się ówcześnie Eike Batista. Niestety, już rok później 2/3 fortuny Brazylijczyka wyparowało. Dzisiaj natomiast stracił prawie całą fortunę. Przyczyniła się do tego firma OGX, która nie odniosła sukcesu.

Mike Tyson

Fot. REUTERS/Gonzalo Fuentes

Co prawda Mike Tyson jest sportowcem, a nie przedsiębiorcą, jednak jest to idealny przykład jak nie zarządzać własnymi finansami. Majątek zdobył dzięki ogromnemu talentowi bokserskiemu i wyceniany był na kwotę 500 mln USD. Jednak już od samego początku wydawał je ‘’lekką ręką”. Zdarzało mu się wydawać nawet 400 tys. USD dziennie. W ciągu 10 lat stracił cały zebrany majątek, podczas kariery sportowej.

Lee Hendrie

Fot. Reuters / Matthew Childs

W szczytowym momencie kariery piłkarz zarabiał w Aston Villi ponad 30 tys. funtów tygodniowo. Pod koniec lat 90-tych uważany był za jeden z największych talentów w Anglii. Jednak Hendrie popełnił w życiu masę błędów. Źle inwestował – m.in. w branżę… filmową i nieruchomości. Stracił na tym ok. 10 mln funtów. Do tego żona wystąpiła o rozwód.  W 2012 r. ogłosił bankructwo.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Michał

12 czerwca 2018 Odpowiedz

Rozczarowujący artykuł.
Po wstępie liczyłem na znacznie więcej. A tymczasem, gdyby nie zdjęcia, materiał na pół kartki A5.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*