Ostatni dzień na złożenie JPK_VAT

Dziś mija ostatni dzień, kiedy przedsiębiorca będący płatnikiem VAT może złożyć Jednolity Plik Kontrolny. W przypadku jego braku, przedsiębiorca może liczyć się z licznymi sankcjami finansowymi.

Foto: Ministerstwo Finansów

Od 26 lutego Jednolity Plik Kontrolny obowiązuje wszystkich przedsiębiorców, którzy są płatnikami VAT. Dzięki niej mają zostać poprawione wpływy do budżetu, poprzez uszczelnienie systemu podatkowego.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, liczba złożonych plików JPK_VAT przekroczyła już milion. Tylko w ciągu ostatnich trzech dniach wpłynęło ponad 500 tyś. Jednak aby wyeliminować wszelkie problemy, dzisiejszego dnia urzędy skarbowe w całej Polsce zapewnią wsparcie telefoniczne do godziny 22.

Wszelkie szczegółowe informacje, jak złożyć plik JPK_VAT przeczytasz w naszym artykule tutaj.

Niedopełnienie obowiązku złożenia JPK w terminie może skutkować odpowiedzialnością karną skarbową. Jednak jak informuje Wiceminister Finansów Paweł Cybulski dla IAR, w przypadku spóźnienia się przedsiębiorcy z wysłaniem pliku, będzie mógł złożyć tzw. czynny żal. Polega to na złożeniu oświadczenia o popełnionym czynie zabronionym. Zgodnie z deklaracjami resortu, przez najbliższe miesiące fiskus z reguły nie będzie karać przedsiębiorców, w przypadku opóźnień ze złożeniem JPK_VAT.

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*