MamBiznes.pl

Papierowa bateria pomysłem na biznes

Pobieranie danych ...

Wiele jednorazowych urządzeń diagnostycznych, często używanych przykładowo do testów ciążowych czy też monitorowania poziomu glukozy, zawiera niewielką baterię litową. Chociaż baterie są małe, ich wpływ na środowisko może być znaczny. Właśnie dlatego Juan Pablo Esquivel stworzył nową papierową baterię Fuelium.

Foto: fuelium.tech

Odkąd rozpoczął karierę zawodową w Monterrey Institute of Technology w Meksyku, Esquivel chciał uczynić rzeczy tańszymi i łatwiejszymi. Pracował z ogniwami paliwowymi, podobne do tych co zawierają samochody elektryczne, jednak na znacznie mniejszą skalę. Doprowadziło to do opracowania baterii papierowych i znalezienia idealnej okazji do ich wykorzystania.

Zamiast używania tradycyjnej baterii litowej, wykorzystano reakcję chemiczną, która może zaistnieć na kawałku papieru. Doprowadziło to do powstania Fuelium w 2015 roku. Aby ogniwa paliwowe mogły funkcjonować, energia wytworzona w wyniku reakcji elektrochemicznej jest przetwarzana na użyteczną energię elektryczną. Płyny ustrojowe zastosowane w tych testach zapewnią reakcję potrzebną do wytworzenia tej mocy. Wytwarzana jest tylko potrzebna energia, co eliminuje ogromne straty z baterii litowych.

Chociaż są one bardzo małe, około 99% energii baterii litowej jest marnowane na te jednorazowe urządzenia. Jest także tańszy w produkcji, co oznacza, że ​​zasięg tych testów diagnostycznych może objąć kraje rozwijające się. Jest wiele bezpośrednich korzyści z baterii papierowych Fuelium. Przede wszystkim mają znacznie mniejszy negatywny wpływ na środowisko.

Podobną technologię opracował także Seokheun Choi, asystent informatyki na Uniwersytecie Binghamton. Używał bakterii z brudnej wody do przenoszenia elektronów i generowania energii. W sierpniu ubiegłego roku zademonstrował baterię papieru zasilaną światłem LED za pomocą jednej kropli śliny.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Pobieranie danych ...