Pełny ZUS na umowie zlecenia od 2020 roku?

Nadciągają duże, często kosztowne zmiany dla przedsiębiorców. Już od nowego roku miałoby obowiązywać pełne oskładkowanie umów zlecenia. Projekt zmian jest obecnie w przygotowaniu – poinformował „Dziennik Gazety Prawnej” powołując się na członka rządu.

Fot. Puls Biznesu/ Marek Wiśniewski

Od nowego roku wzrosną nie tylko składki ZUS dla przedsiębiorców, ale także prawdopodobnie pojawi się pełne oskładkowanie umów zlecenia. Obecnie osoba, która jest zatrudniona poprzez taką umowę płaci ZUS liczony do wysokości minimalnego wynagrodzenia. W przypadku wyższego wynagrodzenia wysokość odprowadzanych składek pozostaje na tym samym poziomie. Jednak już wkrótce ma się to zmienić. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na członka rządu, trwają pracę nad zmianą ustawy.

Zgodnie z projektem, osoby zatrudnione na umowę zlecenie miałyby odprowadzane składki w pełnej wysokości. Konsekwencją tego będzie wzrost kosztów zatrudnienia po stronie pracodawców.  Na przykład, jak podaje DGP, w przypadku umowy na 3 tys. zł miesięcznie koszty składki wzrosną o ok. 300 zł.

Na tym rozwiązaniu może skorzystać jednak 1,1 mln osób zatrudnionych na umowy zlecenia, bowiem przełoży się to na ich emerytury. Z drugiej strony, na co również wskazuje gazeta, pozwoli to na wyższe wpływy do kasy Zakładu o ok. 3 mld zł rocznie.

Warto jeszcze wspomnieć, że obecnie nie trwają żadne prace nad ozusowaniem umów o dzieło.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*